GN 41/2019 Archiwum

Wyciągnął pomocną dłoń

Zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz był honorowym obywatelem Gorzyc.

- Nikt tak jak mieszkańcy gminy Gorzyce nie doświadczył dobroci jego serca i jednoczenia się w solidarnym geście pomocy. Wtedy, kiedy najbardziej potrzebowali wsparcia, prezydent Adamowicz wyciągnął do nich rękę. To właśnie z Gdańska do mieszkańców gminy w czasie powodzi w 2010 roku popłynęła największa pomoc - powiedziała Monika Zając, rzecznik Urzędu Gminy w Gorzycach.

Rada Miasta Gdańska przeznaczyła wówczas na pomoc powodzianom 250 tys. złotych. Mieszkańcy gminy Gorzyce otrzymali również dary od samych gdańszczan. Dzieci z Gorzyc wypoczywały na koloniach sfinansowanych przez Gdańsk. Ponad 10 tys. złotych zebrali też pracownicy gdańskiego Urzędu Miasta i opieki społecznej. Prezydent Adamowicz skierował również do Gorzyc pracowników opieki społecznej, którzy przez ponad dwa tygodnie pomagali miejscowym urzędnikom szacować szkody.

W podziękowaniu za pomoc Paweł Adamowicz, w październiku 2010 r., podczas sesji Rady Gminy Gorzyce, odebrał przyznane mu Honorowe Obywatelstwo Gminy Gorzyce.

- Odbierając odznaczenie prezydent Adamowicz deklarował stałą współpracę. Słowa dotrzymał. Już następnego roku i w kolejnych latach Rada Miasta Gdańsk rezerwowała w swoim budżecie ponad 10 tysięcy złotych, które gmina Gorzyce przeznaczała na fundusz stypendialny utworzony z myślą o najzdolniejszych uczniach z terenów popowodziowych - dodała pani Monika.

Prezydent Gdańska nie zapomniał o Gorzycach, ale też Gorzyce pamiętały o Gdańsku. W 2017 roku, kiedy Pomorze nawiedziły pamiętne huragany, popłynęła pomoc z Gorzyc do Gdańska i terenów, które najbardziej ucierpiały w wyniku gwałtownych wiatrów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL