GN 42/2019 Archiwum

Bogu i ludziom bezgranicznie oddany

Wystawę stałą poświęconą słudze Bożemu ks. Stanisławowi Sudołowi otwarto w zabytkowej plebanii w parafii Dzikowiec.

W związku z trwającym procesem beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła została otwarta wystawa zatytułowana: „Sługa Boży ks. Stanisław Sudoł – Bogu i ludziom bezgranicznie oddany”. Na wystawie zaprezentowano pamiątki, sutanny, ornaty, obrazy, księgozbiory i inne rzeczy osobiste sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła oraz paramenty liturgiczne, których używał do sprawowania sakramentów i posługi duszpasterskiej. Całość ekspozycji podzielona jest na dwie części: pierwsza wystawiennicza, w której w witrynach ekspozycyjnych zostały zaprezentowane historyczne przedmioty, druga edukacyjna, zawiera prezentację multimedialną opowiadającą o życiu i pracy duszpasterskiej sługi Bożego, dzięki której młodzi ludzie mogą „dotknąć historii” i poznać ją bezpośrednio ze źródeł.

Odremontowana, zabytkowa plebania podzielona została na kilka pomieszczeń. W ich wnętrzu umieszczono sześć planszy informacyjnych, na których przedstawiono biogram ks. Stanisława Sudoła ilustrowany fotografiami i dokumentami archiwalnymi przybliżającymi jego świątobliwe życie i działalność duszpasterską. W strefie ekspozycji zaprezentowano zabytkowy konfesjonał, sutanny i ornaty oraz oryginalne meble i przedmiotu codziennego użytku. Dzięki takiej aranżacji wnętrza udało się stworzyć pierwotny wystrój, który pozwala mocniej odczuć realność miejsca, w którym żył sługa Boży. W sali edukacyjno-wielofunkcyjnej umieszczono książki, kazania, rękopisy oraz materiały, których używał ks. Sudoł, nauczając wiernych i młodzież szkolną.

Bogu i ludziom bezgranicznie oddany   Wystawa o słudze Bożym w Dzikowcu Archiwum parafii Strefa edukacyjna została wyposażona także w kiosk multimedialny z prezentacją przygotowaną dla wszystkich grup wiekowych w języku polskim i angielskim. Izba Pamięci stanowi bardzo ważny element dziedzictwa kulturowego i służy integracji społecznej, budowaniu świadomego i mądrego społeczeństwa opartego na silnych korzeniach cieszącego się, że z tej dzikowieckiej ziemi wywodzi się sługa Boży ks. Stanisław Sudoł. Na inauguracji Izby Pamięci obecny był postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Jan Biedroń, księża z dekanatu raniżowskiego, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Dzikowiec, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im ks. S. Sudoła w Dzikowcu, a także wielu mieszkańców Dzikowca.

Realizację Izby Pamięci wsparły środki z ministerialnego programu działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama