Nowy numer 43/2019 Archiwum

Klasyka wiecznie młoda

Występ młodych i niezwykle uzdolnionych muzyków zachwycił tarnobrzeską publiczność.

W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Tarnobrzegu odbył się koncert noworoczny, podczas którego wystąpiło dwoje wiolonczelistów - Amelia Chmielewska i Krzysztof Michalski oraz uznany pianista, kompozytor Ireneusz Boczek. W programie znalazły się utwory kompozytorów doby baroku, klasycyzmu oraz romantyzmu. Koncert rozpoczęła Sonata nr 10 g-dur na dwie wiolonczele Jeana Baptiste’a Barrière’a, francuskiego kompozytora i wirtuoza wiolonczelowego dobry baroku w wykonaniu A. Chmielewskiej i K. Michalskiego, bardzo młodych muzyków, ale mogących poszczycić się znaczącymi sukcesami krajowymi i międzynarodowymi.

Publiczność mogła wysłuchać także kompozycji Fryderyka Chopina - Preludium des-dur nr 15 z op. 28, nazwane przez George Sand „Deszczowym”, w interpretacji Ireneusza Boczka, a także Nokturnu es-dur nr 2 z op. 9 w transkrypcji na fortepian i wiolonczelę, Franza Schuberta - Sonaty a-moll „Arpeggione” (część pierwszą), Antonina Dvořáka - Ronda g-moll oraz Josepha Haydna - Koncertu d-dur (część pierwszą).

Dzisiejszy koncert był szczególnie ważny dla Krzysztofa Michalskiego, absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnobrzegu, a obecnie ucznia tarnobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. – Trema wciąż jest, ale już nie tak duża, jak wcześniej. Wiem, że na wśród publiczności jest wiele znajomych osób, rodzina, przyjaciele, koledzy, ale ta świadomość nie wpływa deprymująco - wyjawił tuż przed występem młody wiolonczelista.

Klasyka wiecznie młoda   Krzysztof Michalski Marta Woynarowska /Foto Gość Krzysztof Michalski był dwukrotnym stypendystą prestiżowego międzynarodowego programu edukacyjnego Morningside Music Bridge, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiego Funduszu Stypendialnego „Sapere Auso” i Zarządu Województwa Podkarpackiego, laureatem programu „Młoda Polska 2017”. Może poszczycić się laurami konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym pierwszym miejscem podczas ubiegłorocznego najważniejszego młodzieżowego konkursu smyczkowego na świecie - JOHANSEN International Competition for Young String Players.

- Krzysiu jest zupełnie wyjątkowym uczniem. Wykazuje się ogromną pilnością, realizuje wszystkie zadania jakie przed nim stawiam, ale, co bardzo ważne, ma swoje zdanie i swój punkt widzenia. I to staramy się ze swych uczniów wydobyć i rozwijać, by nie kierowali się tylko zdaniem profesorów - komplementował swego ucznia dr hab. Henryk Zarzycki, wykładowca w krakowskiej PSM II stopnia.

Podczas dzisiejszego koncertu wystąpił ze koleżanką, równie młodą, utalentowaną i utytułowaną wiolonczelistką Amelią Chmielewską, uczennicą Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu oraz Skandynawskiej Szkoły Wiolonczeli Jacoba Shawa.

- Poznaliśmy się podczas jednego z konkursów, później spotykaliśmy podczas zajęć Lusławickiej Orkiestry Talentów, prowadzonej przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Koncertujemy razem od paru lat - mówiła A. Chmielewska.

Klasyka wiecznie młoda   Ireneusz Boczek Marta Woynarowska /Foto Gość Młodym muzykom towarzyszył znakomity pianista Ireneusz Boczek, koncertujący jako solista na wielu scenach zagranicznych. Współpracował z wieloma znakomitymi zespołami, w tym m.in. Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Orquestra Simfònica del Vallès, Kamer-philharmonie Vlaanderen, Kamerorkest Arc-en-Ciel czy Shanghai Opera House Orchestra.

Patronat honorowy nad koncertem objął prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama