Nowy numer 42/2019 Archiwum

Bardziej czują Boga

O pięknie modlitwy płynącym ze śpiewu i muzyki oraz potrzebie głębszego jej przeżywania mówi ks. Rafał Szwajca.

Andrzej Capiga: Dlaczego tegoroczne warsztaty odbędą się właśnie w Stalowej Woli? Czym sobie na takie wyróżnienie zasłużyliśmy?

Ks. Rafał Szwajca: Stalowa Wola jest bardzo rozśpiewanym miastem. Co roku odbywa się tutaj wiele koncertów i festiwali. To bardzo pomaga w organizacji takiego dużego przedsięwzięcia.

Jaka jest podstawowa idea tego spotkania?

Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, które pragną przyczyniać się do upiększania kościelnej liturgii. Ks. Mieczysław Kucel, proboszcz michalickiej parafii Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli, przez wiele lat współpracował ze mną przy organizacji takich warsztatów w naszej parafii na Bemowie w Warszawie. Tym razem zaproponował, by odbyły się one właśnie w Stalowej Woli.

Kto poprowadzi stalowowolskie warsztaty?

Trzydniowe spotkanie poprowadzą znani krakowscy muzycy: Paweł Bębenek, Hubert Kowalski i Piotr Pałka. Ten ostatni pochodzi z Tarnobrzega, a w Stalowej Woli ukończył szkołę muzyczną.

Czym michalickie warsztaty wyróżniają się spośród podobnych organizowanych w całej Polsce?

Idea jest taka sama: dowiedzieć się, czym jest muzyka w kościele, i tych, którzy kochają liturgiczny śpiew, wciągnąć do upiększania kościelnej liturgii w swoich parafiach. Kiedy organizowałem pierwsze warsztaty liturgiczno-muzyczne w Toruniu w 2005 roku, przyjechała dziesięcioosobowa grupa naszych parafian z Warszawy, z Bemowa. Przeżyli głęboko ten czas, wrócili z nastawieniem, by zrobić piękną muzyczną oprawę Triduum Paschalnego. I udało się. I o to właśnie w tych warsztatach chodzi.

Czy wierni chętnie uczestniczą w takich spotkaniach?

To zależy od środowiska. W Warszawie na przykład nie ma z tym problemu. Na ostatnią edycję warsztatów do naszej parafii na Bemowie przyjechało aż 180 osób. W Gnieźnie z kolei frekwencja była już dużo niższa, bo nie było tam tradycji takiego śpiewania. Była to więc praca od podstaw.

Czy uczestnicy muszą mieć jakieś muzyczne predyspozycje?

Jest to dodatkowy atut, ale przede wszystkim muszą kochać śpiewać. To w zasadzie wystarczy. Dzięki dobrym prowadzącym można łatwo opanować muzyczny materiał, nie znając nut! Prowadzący natomiast to ludzie, którzy żyją Kościołem, pragną, aby muzyka w kościele była wykonywana na wysokim poziomie. Zapraszamy wszystkich, w każdym wieku, zwłaszcza młodzież, która śpiewa w kościołach, całe chóry, schole.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL