Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Kolędy w Dzikowie

W zamku Tarnowskich zabrzmiały znane i nieco zapomniane staropolskie pieśni bożonarodzeniowe.

Z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega chór Chorus Familiaris z Woli Baranowskiej. Zespół, kierowany przez Agatę Chwałek, zawarł w swoim programie głównie utwory dawne, pochodzące z XVII, XVIII i XIX stulecia. Były wśród nich znane i wykonywane do dzisiaj kolędy, jak „Przybieżeli do Betlejem”, „Mizerna cicha”, „Do szopy, hej pasterze”, oraz bardzo rzadko śpiewane lub całkowicie zarzucone piękne zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej kompozycje - „Dziecina mała”, „A to komu”, „Cieszmy się i pod niebiosy”.

Występ młodego, liczącego zaledwie cztery lata chóru, tarnobrzeska publiczność przyjęła gorącymi brawami.

Chorus Familiaris, gromadzący amatorskich miłośników śpiewu, powstał cztery lata temu z inicjatywy zmarłego niedawno ks. prof. Jana Chwałka, muzykologa, organmistrza, wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, urodzonego w Woli Baranowskiej. Chór już może poszczycić się sukcesami, w tym trzecim miejscem na X Podkarpackim Przeglądzie Pieśni Pasyjnych w Radymnie i drugim w kolejnych jego edycjach. Zespół występuje nie tylko podczas uroczystości kościelnych, patriotycznych w gminie Baranów Sandomierski, ale koncertuje również w wielu innych miejscowościach.

- Tradycją już stało się, że w styczniu w naszym muzeum rozbrzmiewają polskie kolędy. Dzisiaj gościmy po raz pierwszy i mam ogromną nadzieję, że spotkamy się jeszcze niejednokrotnie, śpiewaków z nieodległej Woli Baranowskiej. Ponieważ, mamy jeszcze czas składania życzeń noworocznych, przytoczę zatem niegdysiejsze słowa, aby się państwu wiodło w mieszkaniu i kochaniu, w oborze i komorze i gdzie tylko może - mówił z uśmiechem dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL