Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyprawa życia

Na Światowe Dni Młodzieży do Panamy z diecezji sandomierskiej wyjadą dwie grupy.

Jedna grupa czternastoosobowa (w tym dwóch kapłanów: Łukasz Popiak i Krzysztof Kwiatkowski), druga - dwudziestoosobowa (z jednym kapłanem), skrzyknęła się prywatnie. Jej koordynatorem jest Iwona Rojek z parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli, a kapłańską opieką służy ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz parafii św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli w Gorzycach.

- Naszą grupę tworzą młodzi ludzie z różnych stron diecezji (Zaklikowa, Woli Baranowskiej, Godziszowa, Majdanu Królewskiego, Sandomierza czy Janowa Lubelskiego), którzy odpowiedzieli na ogłoszenia w kościołach czy internecie o wyjeździe na ŚDM do Panamy. W lutym ubiegłego roku grupa nabrała realnego kształtu. Większość to studenci lub uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - mówi ks. Łukasz Popiak.

Wyjazd do Panamy to wydatek około 8,5 tys. złotych na osobę. Zdaniem ks. Łukasza, młodzi wykazali się dużą inicjatywą i część pieniędzy uzbierali podczas akcji promocyjnych ŚDM, sprzedając na przykład krówki, popcorn, ciasta. Wsparli ich także diecezja, księża, różne fundacje i instytucje. W Panamie sandomierska grupa będzie mieszkać u rodzin w Llano Bonioto, w parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka w diecezji Chitre.

- Parafia jest aktywna; organizuje wiele duszpasterskich akcji i wieczorów uwielbienia. Jest to latynoskie, czyli żywiołowe przeżywanie Eucharystii. W tej samej parafii będzie także gościła grupa z Emiratów Arabskich - uzupełnia ks. Łukasz.

ŚDM w Panamie   ŚDM w Panamie
Grupa św. Jana Pawła II
Iwona Rożek

Druga, dwudziestoosobowa grupa św. Jana Pawła II, sformowała się Stalowej Woli i wyjeżdża do Panamy z hasłem „A Słowo ciałem się stało…”.

- Pomysł wyjazdu pojawił się już 31 lipca 2016 roku podczas Eucharystii na zakończenie ŚDM w Krakowie. Mając świadomość, że będzie bardzo kosztowny, zaczęliśmy od pozyskiwania pieniędzy. Rozprowadzaliśmy na przykład bilety, organizując seanse filmowe do kina, na filmy religijne. Trzy złote z każdego biletu było przeznaczone na wyjazd. Organizowaliśmy kiermasze pączków, ciast. Znalazły się też prywatne osoby, które przekazały nam pieniądze na ten cel. W sumie zebraliśmy ponad 13 tys. złotych - wspomina Iwona Rożek.

Wyjeżdżającą młodzież z obu grup wsparł bp Krzysztof Nitkiewicz oraz diecezja sandomierska.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie rozpoczynają się 22, a kończą 27 stycznia.

Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Sandomierskiego" (na 6 stycznia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama