GN 42/2019 Archiwum

Z nad Wisły na szerokie morza

Piotr Gawron absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu otrzymał nominację na komandora Polskiej Marynarki Wojennej.

Uroczystość wręczenia awansu odbyła się na pokładzie ORP "Błyskawica" w porcie w Gdyni. To kolejny sandomierzanin w korpusie oficerów Marynarki Wojennej.

Stopień komandorem otrzymał w 2016 roku sandomierzanin Dariusz Gieracha, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum.

W gronie sandomierskich oficerów Marynarki Wojennej jest też komandor podporucznik, Piotr Adamczak, również absolwent I LO.

Wszyscy pracują w Centrum Operacji Morskich Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Jednostka zajmuje się planowaniem, dowodzeniem i koordynacją działań wydzielonych sił Marynarki Wojennej.

Jak wyjaśnia komandor Dariusz Gieracha praca na takich stanowiskach jest bardzo odpowiedzialna i polega na pełnieniu zadań mających zapewnić bezpieczeństwo nad Bałtykiem. - Nowy rok przyniesie zapewne nowe wyzwania i pozwoli na poprawę jakości dowodzenia i funkcjonowania Marynarki Wojennej. Myślę o zapowiadanych zakupach sprzętu, na które bardzo liczymy - stwierdził komandor Dariusz Gieracha.

Obaj oficerowie marynarki swoją pasję zaczynali nad wodami Wisły. Działali w ratownictwie wodnym, które w Sandomierzu ma ogromne tradycje, sięgające 1604 roku.

Stopień komandora w Marynarce Wojennej to odpowiednik pułkownika w innych rodzajach wojsk. Z Sandomierza pochodził także nieżyjący już komandor porucznik Michał Socha, były uczeń Collegium Gostomianum.

Wielce zasłużonym dla Polskiej Marynarki Wojennej był pochodzący z Samborca bł ks. Władysław Miegoń. Służbę rozpoczął w 1919 r. w batalionie morskim w Modlinie, później Aleksandrowie Kujawskim. 10 lutego 1920 roku brał udział w Zaślubinach Polski z morzem w Pucku. Z dniem 1 stycznia 1934 roku awansował na stopień starszego kapelana (komandora podporucznika) i został kapelanem Dowództwa Floty. Podczas kampanii wrześniowej uczestniczył w walkach Lądowej Obrony Wybrzeża. 19 września dostał się do niewoli niemieckiej. 2 października został przewieziony z Gdyni do Flensburga na pokładzie statku MS „Wilhelm Gustloff”. Przebywał w obozach koncentracyjnych Buchenwald i Dachau, gdzie poniósł śmierć męczeńską. 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II beatyfikował ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia w grupie 108 błogosławionych męczenników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama