- "Bóg się rodzi", te słowa pięknej polskiej kolędy mówią właściwie wszystko o sensie świąt Bożego Narodzenia - zauważył prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
W hallu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu odbyła się Wigilia Miejska, która w tym roku zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Wśród zaproszonych gości był biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, radni, przedstawiciele miejskich instytucji i urzędów oraz najważniejsi, dla których przygotowane zostało dzisiejsze spotkanie wigilijne, czyli mieszkańcy miasta.
Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju przez tarnobrzeskich harcerzy bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi, prezydentowi Tarnobrzega Dariuszowi Bożkowi oraz radnym. Nawiązując do tegorocznego przesłania „Światło, które łączy”, komendant tarnobrzeskiego hufca Michał Sendrowicz życzył wszystkim przede wszystkim pokoju. - Dookoła dzieją się niepokojące rzeczy, ale jeśli będziemy połączeni Betlejemskim Światłem Pokoju oraz miłością i wzajemnym zrozumieniem to każde święta Bożego Narodzenia będą autentycznie radosne - zauważył Michał Sendrowicz.
W imieniu władz miasta wszystkim mieszkańcom, nie tylko zgromadzonym w hallu MOSiR, bożonarodzeniowe życzenia złożył prezydent Dariusz Bożek.
- „Bóg się rodzi”, te słowa pięknej polskiej kolędy mówią właściwie wszystko. Życzę, aby nadchodzące święta były dla nas wszystkich chwilą ponownego narodzenia, obfitującego w radość, miłość, zdrowie i spokój, a Nowy Rok niech odmieni to co za nami w lepsze jutro - życzył Dariusz Bożek.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz zauważył, że dla Nowonarodzonego nie ma ludzi gorszych, biednych, wykluczonych, wszyscy bowiem przed Bogiem są równi.
- Opłatki są jednym z najważniejszych zwyczajów Bożego Narodzenia. Nie możemy poprzestać jednak na samym rytuale. To spotkanie mówi nam jak powinny wyglądać wzajemne relacje każdego dnia. Chociaż przyszło nas tutaj wielu, dla każdego znalazło się miejsce. Nie ma lepszych i gorszych. Tak jak w sercu Dzieciątka Jezus jest miejsce na miłość dla wszystkich. Niech duch i gesty dzisiejszego spotkania staną się dla nas imperatywem na całe życie - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Wigilijne dania przygotowała Spółdzielnia Socjalna „Konar”. - Na stołach znajdą się jak najbardziej tradycyjne wigilijne potrawy, czyli barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, smażona ryba, kompot z suszu, ale również śledzie, a ze słodkości makowiec i pierniczki - informował Krzysztof Patrzyk z „Konara”. W roznoszeniu potraw, jak co roku, pomagali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który razem z Tarnobrzeskim Domem Kultury był współorganizatorem wigilii.
Program artystyczny przygotował Zespół „Dzikowianie” działający w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego.