Nowy numer 13/2024 Archiwum

Książka do domu

Skany książek można już otrzymywać bez opuszczania domowych pieleszy.

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu zasługuje na miano prawdziwej biblioteki XXI wieku.

- Od roku wszystkie biblioteki pedagogiczne w województwie podkarpackim realizują wspólnie projekt „Podkarpackie e-biblioteki pedagogiczne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego wartość wynosi 3 mln zł. Dzięki niemu nasze placówki, wprowadzając cały pakiet nowoczesnych e-usług, dokonały prawdziwie rewolucyjnych zmian, na które w Polsce zdecydowało się jeszcze niewiele bibliotek - zauważa Anna Żarów, dyrektor BP w Tarnobrzegu. - Czytelnik bez wychodzenia z domu może skorzystać z całego pakietu ofert, jakimi służą nasze instytucje, począwszy od zapisania się po wypożyczenie książki, zamówienie skanów.

Od teraz można bowiem zapisać się do biblioteki przez internet, uwierzytelniając swoje dane przez zaufany profil ePUAP. Konto natychmiast po rejestracji staje się aktywne i umożliwia skorzystanie z nowych usług. Jedną z nich jest możliwość zdalnego wypożyczania książek, które po internetowym zamówieniu zostaną dostarczone przez kuriera lub pocztę pod wskazany adres. Opłatę za przesyłkę ponosi czytelnik, którą może uiścić w momencie zamawiania za pośrednictwem płatności on-line. W ten sam sposób wypożyczone pozycje można zwrócić.

Czytelnicy z Tarnobrzega mogą korzystać ze zbiorów wszystkich bibliotek pedagogicznych na Podkarpaciu, nie tylko tarnobrzeskiej. Tym samym do ich dyspozycji jest ponad milion tytułów. Identycznie wygląda zamawianie kserokopii, za wykonanie których należy jednak uiścić symboliczną opłatę. - Tu ze względu na prawa autorskie nie możemy skserować np. całej publikacji, tylko jej fragmenty, tj. 20 stron, niemniej istnieje możliwość zamówienia kopii w kilku partiach - zaznacza Anna Żarów. - Nasze biblioteki służą również skanami, które są bezpłatne i natychmiast po zeskanowaniu fragmentu książki lub artykułu czytelnik może je odebrać z katalogu elektronicznego Integro, prywatnej chmury bibliotecznej, będącej jednym ze składników nowego portalu lub poprzez aplikację mobilną.

Czytelnicy mają ponadto wpływ na kształtowanie księgozbioru, dzięki zgłaszaniu swoich propozycji zakupu książek za pomocą formularza znajdującego się na portalu. Propozycje trafiają na listę widoczną dla wszystkich korzystających, którzy mogą głosować na konkretne tytuły.

Z nowych ofert można korzystać także poprzez urządzenia mobilne, czyli telefony komórkowe mające dostęp do internetu, po wcześniejszym zainstalowaniu aplikacji e-biblioteki. - Jesteśmy drugimi bibliotekami w Polsce, mam tu na myśli wszystkie podkarpackie biblioteki pedagogiczne, które wprowadziły to rozwiązanie - podkreśla Anna Żarów. - Na naszej stronie podane są linki, z których można pobrać aplikację.

Pozwala ona czytelnikowi na dostęp do jego konta oraz śledzenie wszystkich nowości i wydarzeń odbywających się w bibliotece.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy