Ponad 200 aniołów można zobaczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.
Na wystawie prezentowane są prace wykonane przez uczniów szkół w Grębowie, Krawcach, Stalach oraz Gorzycach. Każda z nich to ubrane w materialną formę wyobrażenie o skrzydlatych opiekunach każdego z nas. Ekspozycja nosi bowiem tytuł - „Angele Dei, qui custos es mei”. Pomysłodawcami wystawy są nauczyciele pracujący m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Grębowie - Elżbieta Idec (nauczyciel matematyki) oraz Jerzy Babraj (plastyk).
- Razem z koleżanką uczymy w kilku szkołach, uzupełniając etaty, dlatego prezentowane prace pochodzą z różnych placówek. To tak tytułem wyjaśnienia, dlaczego można zobaczyć anioły dzieci uczących się w np. Grębowie, Gorzycach - wyjaśnia Jerzy Babraj. - Wystawę planowaliśmy zorganizować dużo wcześniej, ale coś stale stawało na przeszkodzie. Przyszła wiosna, potem lato, więc uznaliśmy, że nie jest to najlepszy czas na prezentację anielskiej tematyki, bo brak mu klimatu. Bezdyskusyjnie zaś takim odpowiednim terminem jest grudzień i atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Bardzo ucieszyliśmy się, że Biblioteka Pedagogiczna akurat miała wolny termin i tak, tuż przed dniem św. Mikołaja, salą odczytową zawładnęło ponad 200 aniołów - dodaje z uśmiechem.
Na ekspozycji prezentowane są prace wykonane w bardzo różnorodnych technikach - rysunki, obrazy, obrazki malowane na szkle, figurki wykonane z masy solnej, z papierów, ikony, mozaiki, a nawet rzeźby powstałe z wykorzystaniem różnych części metalowych. Również przedstawienia ukazują nieograniczoną i bujną wyobraźnię samych twórców, którzy starali się pokazać swoich Aniołów Stróżów w sposób, w jaki chcieliby je widzieć. Są zatem tradycyjne postaci anielskie, rozkoszne małe aniołki, przywodzące na myśl barokowe putta, nie brakuje również akcentów współczesnej sztuki, zauważalnych w minimalistycznych metalowych figurach. Są tu też subtelne, acz nie pozbawione zmysłowości damskie wersje skrzydlatych przedstawicieli niebios i jest prawdziwie nowoczesny anioł, szalejący na harleyu.
- Praca ta jest efektem wspólnego wysiłku naszego ucznia i jego taty, ponieważ poszczególne metalowe części pochodzące z różnych urządzeń i maszyn należało zespawać. Więc osoba dorosła była tu nieodzowna. Zresztą sami zachęcaliśmy, aby dzieci zaprosiły do tworzenia aniołów rodziców, dziadków, by wieczorem, czy w wolnej chwili, wspólnie przy stole spotkali się i spędzili razem czas na zabawie - mówi plastyk.
Najodważniejsi postanowili zmierzyć się z formą ikon. Zachęciły ich do tego informacje poznane na lekcjach plastyki, podczas których nauczyciele omawiają także historię sztuki, w tym również starochrześcijańskiej i wschodniej. - Naturalnie nie są one typowymi ikonami, a i same przedstawienia również odbiegają od kanonicznych zasad, niemniej coś z ikon w sobie mają - zauważa z uśmiechem Jerzy Babraj.
Ekspozycja, jak opisuje Anna Słodownik z Biblioteki Pedagogicznej, kuratorka wystawy, jest niejako pokłosiem przeglądu twórczości nauczycieli z regionu tarnobrzeskiego, organizowanego przez książnicę. - Pan Jerzy uczestniczył w trzeciej edycji przeglądu, bardzo przypadła mu do gustu atmosfera naszej biblioteki, otwartość i zachęciło go to do przygotowania wystawy prac swoich uzdolnionych uczniów - wyjaśnia A. Słodownik.
Wystawę można oglądać do 5 stycznia 2019 r.