Już jutro w Tarnobrzegu wielka zbiórka darów dla dzieci z ubogich rodzin.
Tarnobrzeski MOPR po raz kolejny przyłącza się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, zainicjowanej w 1993 roku przez Polskie Radio Lublin.
- W najbliższą niedzielę, czyli 2 grudnia od godziny 9 do 13 przed naszym budynkiem przy ul. Kopernika wolontariusze będą czekać na dary od tarnobrzeżan. Wśród nich, obok asystentów rodziny, będących pracownikami ośrodka, pojawią się także po raz pierwszy mali pomocnicy, którzy w ramach akcji „dzieci na rzecz dzieci” chcą pomóc swoim rówieśnikom - mówi Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor MOPR.
Wolontariusze proszą o dary, z których można przygotować świąteczne paczki dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. Mile widziane będą zatem: słodycze, zabawki, książki, wszelkie przybory szkolne.
- W latach poprzednich przyjmowaliśmy odzież, sprzęt gospodarstwa domowego. Obecnie już nie ma takiego zapotrzebowania, dlatego chcemy przede wszystkim sprawić przyjemność samym dzieciom, by znalazły pod choinka coś, co je ucieszy - podkreśla dyrektor MOPR.
Tarnobrzeski MOPR, podobnie jak w latach poprzednich, swoją akcję nie ogranicza tylko do niedzielnej zbiórki. Dary, bowiem można składać w siedzibie ośrodka przy ul. Kopernika, w pokojach 214 i 217, do 21 grudnia w godzinach jego pracy, tj. od 7.30 do 15.30.W poprzednich edycjach akcji korzystało z niej od 50 do 80 rodzin.
Zima to nie tylko czas pomocy uboższym, ale również osobom bezdomnym. W ostatnich dniach, a zwłaszcza nocną porą temperatura spadła mocno poniżej zera stopni. Dla osób przebywających przez dłuższy czas na zewnątrz lub w zimnych pomieszczeniach może stanowić zagrożenie życia.
- Niskie temperatury grożą wychłodzeniem organizmu. Dlatego bardzo proszę o ludzką wrażliwość i reagowanie w przypadkach gdy widzimy lub wiemy, że ktoś może przebywać w nieogrzewanych miejscach. Dotyczy to nie tylko bezdomnych, szukających schronienia w różnych pomieszczeniach, ale również osób starszych, samotnych oraz niepełnosprawnych, których np. nie stać na zakup opału. Osoby te mogą mieć ponadto problem z wyjściem i zrobieniem sprawunków. Bardzo prosimy o zgłaszanie takich sytuacji do naszego ośrodka, abyśmy mogli w porę interweniować i udzielić stosownej pomocy - mówi Elżbieta Miernik-Krukurka.
W przypadku, gdy zobaczymy osoby leżące na zewnątrz lub przebywające w zimnych pomieszczeniach możemy powiadomić straż miejską, policję lub zadzwonić na całodobową infolinię 987, działającą w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, koordynującą pomocą dla bezdomnych na Podkarpaciu.