Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wrzutnia na książki

Od dzisiaj w tarnobrzeskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej można oddawać książki przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia.

Biblioteka wychodząc naprzeciw czytelnikom ustawiła przed budynkiem głównym przy ul. Szerokiej tzw. wrzutnię, czyli metalowy kontener, do którego będzie można wrzucać wypożyczone książki, bez konieczności odwiedzin wypożyczalni.

- Jest to nasz ukłon w stronę czytelników, którzy pracują lub mają inne zajęcia w godzinach otwarcia biblioteki. Utrudnia to czasami oddanie książek. Wrzutnia ma im to ułatwić, ponieważ można z niej korzystać codziennie, w niedziele, święta przez całą dobę. Została bowiem ustawiona na zewnątrz budynku. Naturalnie objęta jest monitoringiem, dzięki temu możemy śledzić każdy ruch potencjalnego czytelnika - wyjaśnia Stanisława Mazur, dyrektor MBP im. dr. Michała Marczaka. - I co bardzo istotne, można do niej oddać tylko książki wypożyczone w bibliotece głównej.

Wrzutnia będzie opróżniana dwa razy w ciągu dnia, a wyjęte książki trafią następnie do wypożyczalni, gdzie pracownicy wprowadzą je do systemu, odnotowując zwrot na koncie czytelnika. Kontener stanął przed biblioteką główną, posiada ona bowiem najwięcej czytelników, jak i wypożyczeń. Dyrektor placówki nie wyklucza jednak wprowadzenia tego samego rozwiązania w największych filiach, posiadających parę tysięcy korzystających. - Wrzutnia została udostępniona dzisiaj, dlatego przez jakiś czas będziemy testować jej przydatność. Jeśli okaże się celnym strzałem, wówczas być może kolejne kontenery pojawią się również na os. Serbinów, Siarkowiec - dodaje S. Mazur.

Jak zaznaczyła dyrektor tarnobrzeskiej książnicy w regulaminie wypożyczeń nie zaszły w związku z wprowadzeniem nowego rozwiązania żadne zmiany. Zatem nadal za przetrzymanie książki czytelnik będzie musiał uiścić naliczoną karę.

Wrzutnia przy tarnobrzeskiej bibliotece nie jest nowością. Rozwiązanie to stosuje z powodzeniem wiele bibliotek w Polsce. W województwie podkarpackim wprowadziły je biblioteka w Kolbuszowej oraz wojewódzka w Rzeszowie. W przypadku nowo budowanych bibliotek wrzutnie to w pełni skomputeryzowany i zmechanizowany system, który nie tylko przesyła książki do magazynów, ale również rejestruje na koncie czytelnika ich zwrot.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama