Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ze wsi do miasta

"Z Niepodległej. Opowieść o Nowej Dębie" to książka o mieście, które powstało dzięki odzyskaniu przez Polskę suwerenności.

- „Z Niepodległej. Opowieść o Nowej Dębie” to publikacja wyjątkowa. Autor pokazuje procesy historyczne w ciągu chronologicznym od kolonizacji puszczy, przez rozbiory, aż po współczesność. Nowa Dęba powstała jako wieś w XVI wieku, status miasta otrzymała w 1961 r. Pomiędzy tymi elementarnymi - i metrykalnymi - faktami mieści się jednak coś znacznie ważniejszego, czyli przeistoczenie niewielkiej, niewiele znaczącej leśnej osady w ośrodek przemysłowy, przy którym wyrosło osiedle mieszkaniowe. To dzięki tej inwestycji Nowa Dęba mogła stać się miastem, centrum niemałej gminy - powiedział dyrektor SOK Krystian Rzemień.

Promocja książki, której autorem jest krakowski dziennikarz Waldemar Bałda, połączona z wystawą odbyła się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.

Mieszkańcy gminy mogli się z nim także spotkać i otrzymać bezpłatny egzemplarz książki na spotkaniach w Porębach Dębskich i Dębie. Wystawa natomiast przedstawia wycinki z książki, zdjęcia, nawiązując ściśle do odzyskania niepodległości.

Promocja książki   Promocja książki
Okładka publikacji
SOK w Nowej Dębie
Od powstania aż po narodziny II Rzeczypospolitej Nowa Dęba (a wtedy: Dęba) nie różniła się niczym od wielu miejscowości, lokowanych w Puszczy Sandomierskiej.

- Dopiero ulokowanie w Dębie wytwórni amunicji spowodowało zapoczątkowanie tam mechanizmów urbanistycznych i de facto stworzenie miasta. Swoje powstanie Nowa Dęba zawdzięcza więc - choć nie bezpośrednio, to jednak faktycznie - odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości. O tym właśnie traktuje ta książka - dodał burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

Książka została wydana w ramach projektu Biura Programu „Niepodległa”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL