Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ze wsi do miasta

"Z Niepodległej. Opowieść o Nowej Dębie” to książka o mieście, które powstało dzięki odzyskaniu przez Polskę suwerenności.

Promocja książki, której autorem jest krakowski dziennikarz Waldemar Bałda połączona w wystawą odbyła się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.

- „Z Niepodległej. Opowieść o Nowej Dębie (...)” to publikacja wyjątkowa. Autor pokazuje procesy historyczne w ciągu chronologicznym począwszy od kolonizacji puszczy, przez rozbiory, aż po współczesność. Nowa Dęba powstała jako wieś w XVI wieku, status miasta otrzymała w 1961 r. Pomiędzy tymi elementarnymi - i metrykalnymi - faktami mieści się jednak coś znacznie ważniejszego, czyli przeistoczenie niewielkiej, niewiele znaczącej leśnej osady w ośrodek przemysłowy, przy którym wyrosło osiedle mieszkaniowe. To dzięki tej inwestycji Nowa Dęba mogła stać się miastem, centrum niemałej gminy - powiedział dyrektor SOK Krystian Rzemień.

Promocja książki   Promocja książki
Publikacja o Nowej Dębie
SOK w Nowej Dębie

Wystawa natomiast przedstawia wycinki z książki, zdjęcia, nawiązując ściśle do odzyskania niepodległości. Mieszkańcy gminy mogli się spotkać z autorem i otrzymać bezpłatny egzemplarz książki także na spotkaniach w Porębach Dębskich i Dębie.

Od powstania aż po narodziny II Rzeczypospolitej Nowa Dęba (a wtedy: Dęba) nie różniła się niczym od wielu miejscowości, lokowanych w Puszczy Sandomierskiej.

- Dopiero ulokowanie w Dębie wytwórni amunicji spowodowało zapoczątkowanie tam mechanizmów urbanistycznych i de facto stworzenie miasta. Swoje powstanie Nowa Dęba zawdzięcza więc odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości. O tym właśnie traktuje ta książka - dodał burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

Książka została wydana w ramach projektu Biura Programu „Niepodległa”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama