Nanotechnologia wkroczyła do zamku Tarnowskich w Dzikowie.
W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega została otwarta wystawa „Witamy w nanoświecie”, wprowadzająca zwiedzających w świat mikrocząsteczek. Nanotechnologia jest to bowiem zestaw technik i sposobów tworzenia struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie atomu i cząsteczek.
- Witamy w nanoświecie i witamy w Dzikowie. W zderzeniu muzeum historycznego ze światem technologii przyszłości, pozornie tkwi sprzeczność. Wszak muzeum stara się gromadzić to, co minęło, a otwierana dzisiaj wystawa mówi o tym, co będzie - mówił Tadeusz Zych, dyrektor MHMT, podczas wernisażu ekspozycji, przygotowanej przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Chemii tejże uczelni. - Mamy zatem dwa światy - przeszły i przyszły, które bez siebie nie mogą istnieć. Nie sposób zrozumieć i budować przyszłości bez korzeni, tworzonych przez przeszłość. Jest to truizm, ale w kontekście dzisiejszej wystawy trudno go nie powtórzyć.
Ekspozycja, mająca w pełni charakter interaktywny, powstała dzięki wieloletniej współpracy tarnobrzeskiej instytucji z Uniwersytetem Jagiellońskim i jego muzeum. Te bliskie związki nie powinny dziwić, wszak urodzony w Dzikowie prof. Stanisław Tarnowski był dwukrotnie rektorem krakowskiej uczelni, na co zwrócił uwagę Tadeusz Zych.
W nanotechnologiczny świat wprowadziła zwiedzających Beata Kotasiak-Wójcik, kurator wystawy w tarnobrzeskim muzeum.
- Ekspozycja ta pod wieloma względami jest niezwykła. Jednym z nich jest fakt, iż przygotowywali ją pod auspicjami Muzeum UJ i Wydziału Chemii uczniowie szkół średnich z całej Polski, w ramach realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej o akronimie „Irresistible”. Wzięło w nim udział bez mała tysiąc uczniów, którzy zbudowali blisko 300 eksponatów, spośród których na wystawie prezentowany jest 46 - mówiła Beata Kotasiak-Wójcik. - Powstały one w oparciu o uczestnictwo uczniów w zajęciach eksperymentalnych, dyskusjach, wyjazdach naukowych. Eksponaty ukazują świat nanotechnologii w przyszłości, ale również teraźniejszy, albowiem technika „nano” jest już obecna w naszym życiu, chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Stosowana jest np. w medycynie - leki niszczące źródło choroby bez skutków ubocznych, sterylna odzież medyczna, w przemyśle odzieżowym - oddychające koszulki utrzymujące ciepło i odprowadzające wilgoć, tkaniny na kombinezony zabezpieczające przed rozdarciem i chroniące przed ogniem, w przemyśle spożywczym - opakowania zachowujące dłuższą świeżość produktu.
Eksponaty, jak i cała wystawa, zgodnie z zamysłem jej twórców, ma zachęcać do poznawania świata chemii, nauki poprzez zabawę i eksperymenty. Jest ona skierowana nie tylko do uczniów, ale również do osób dorosłych, którym w prosty i przyjemny sposób przybliży technologię teraźniejszą i przyszłą.
Wystawa będzie czynna do 7 stycznia przyszłego roku.