Nowy numer 21/2024 Archiwum

Najlepszy wiersz

Adam Ziętek, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tarnobrzegu, laureatem ogólnopolskiego konkursu.

Wierszem „Chryste, nasz Królu” młody tarnobrzeżanin zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Jezus Chrystus Naszym Królem” w kategorii prac literackich w grupie szkół ponadpodstawowych. Konkurs po raz drugi zorganizowały Stowarzyszenie „Róża” oraz Fundacja Serca Jezusa, a patronat honorowy objął nad nim bp Stanisław Jamrozek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w auli św. Jana Pawła II w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, podczas obchodów drugiej rocznicy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Adama Ziętka do konkursu zgłosił katecheta Piotr Kopeć.

- Adam brał już wcześniej udział w konkursie „Pochwal się swoją parafią” organizowanym przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu, pod patronatem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, do którego zgłosił wiersz mówiący o jego parafii pw. św. Marii Magdaleny na tarnobrzeskim osiedlu Miechocin. Kiedy więc nadarzyła się okazja startu w konkursie „Jezus Chrystus Naszym Królem”, zachęciłem go do napisania wiersza odpowiadającego jego regulaminowi - mówi Piotr Kopeć, katecheta w ZSP nr 3 w Tarnobrzegu. - Adama znam od kilku lat, ponieważ wcześniej uczyłem go religii w gimnazjum i wiedziałem dobrze, że wykazuje duże zainteresowanie życiem duchowym, religijnym, a poza tym pisze wiersze.

Najlepszy wiersz   Wręczenie nagrody Małgorzata Ziętek Sam laureat mówi o sobie i swoich poetyckich zainteresowaniach w bardzo oszczędnych słowach. Przyznaje, że poezja zagościła w jego życiu bardzo wcześnie, bo jeszcze podczas nauki we wczesnych latach szkoły podstawowej. - Pojawiały się jakieś myśli, rymy. Próbowałem z nich coś składać, pisać wierszyki. Zdecydowanie lubię wiersze rymowane i takie też piszę, jak na razie trafiają głównie do szuflady. Tylko dwa zgłoszone na konkursu ujrzały światło dzienne - mówi Adam Ziętek.

Marzy o wydaniu swojego debiutanckiego tomiku, ale jak zwraca uwagę, nie jest to proste, zważywszy chociażby na koszty związane z drukiem.

Inspiracje czerpie z otoczenia, czasami jest to jakieś nagłe spostrzeżenie, naprędce zrodzona myśl, podpatrzona sytuacja. - Pisałem także pieśni o charakterze religijnym - dodaje.

Ulubionym poetą Adama, który go inspiruje, jest Juliusz Słowacki. - Jego poetyka przemawia do mnie najmocniej - wyznaje szczęśliwy laureat.

Radości i dumy ze swego ucznia nie ukrywa także dyrektor szkoły Rafał Sawicki. - Chociaż powszechnie mówi się o nas „budowlanka”, to przecież w zespole szkół mamy także Liceum Ogólnokształcące, którego uczniem jest Adam. Jest on doskonałym przykładem dla innych koleżanek i kolegów z technikum, szkoły branżowej, że są wśród nich osoby o wielkiej głębi życia duchowego. Każdy sukces cieszy, a mnie jako dyrektora napawa optymizmem, że mam tak wspaniałych i wyjątkowych uczniów w swojej szkole - podkreśla Rafał Sawicki, dyrektor ZSP nr 3.


Chryste, nasz Królu

Ile to już lat minęło od kiedy Polska chrzest przyjęła

Choć wiara wielu z nas już dawno gdzieś przysnęła

 

Nasze apele i prośby do Ciebie przynosimy

O spełnienie ich modląc się prosimy

 

Jezusie, Ciebie jako Króla nam potrzeba

Bez Ciebie nikt z nas nie wstąpiłby do nieba

 

Do serc naszych wnieś wieczne prawa

Twoja miłość do nas, gorąca jest jak lawa

 

Króluj nam Chryste!

Jak na lekcjach siedzimy ucząc się o Bożym świecie

Będąc w Tarnobrzegu, w Warszawie czy innym mieście

 

Chryste nasz Królu, dziękujemy!

Zbawicielu Ty kochasz całą ludzkość obficie

W nocy, za dnia i o każdym świcie

 

Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

Twojego imienia bronić

Królestwa Bożego chronić

Nasze rodziny od wszelkich strapień wyzwolić

Dzieciom kontaktu z Tobą nigdy nie zabronić

 

Jezu, spraw aby Opatrzność Polski nie opuściła

Uczyń nam szczęście, aby wiara zawsze w nas gościła

 

Z miłości wszystkie narody Ci zawierzamy

O nawrócenie wielu z nich pokornie błagamy

 

Niech Święty Duch odnowi naszej ziemi oblicze

Do nieba Boże wołamy

Matce Najświętszej i Świętym Patronom się powierzamy

Królowanie Twoje ustanawiamy

Amen.

Adam Ziętek

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..