Nowy numer 43/2020 Archiwum

Lasowiacki wieczór

Dawne wierzenia i obyczaje lasowiaków były tematem spotkania w Baranowie Sandomierskim.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się premiera filmu i otwarcie wystawy „Lasowiackie gusła”.

Film i wystawa powstały w wyniku projektu, który MGOK realizuje wraz z Zespołem Obrzędowym Lasowiaczki od początku października tego roku. Najpierw zostały zaprojektowane i uszyte stroje lasowiackie. Powstały z szarej, lnianej tkaniny, na wzór dawnych ubrań lasowiaków.

- Lasowiaczki mają stroje odświętne, haftowane, ale większość naszych obrzędów była częścią zwykłego codziennego rytmu życia - tłumaczy Barbara Sroczyńska, kierowniczka zespołu. - Brakowało nam właśnie takich strojów codziennych, roboczych. Dzięki nim teraz możemy jeszcze wierniej odtwarzać dawne zwyczaje i obrzędy.

Od razu Lasowiaczki postanowiły nowe stroje zaprezentować w praktyce. Przygotowały scenariusz i nakręciły film. Dzięki uprzejmości Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, zdjęcia odbyły się w chacie w skansenie. Film nakręciła Agencja Artystyczna ATANER Mariusza Dyszlewskiego.

Film pt. „Lasowiackie gusła” został zaprezentowany w sobotę zgromadzonej w MGOK-u publiczności i spotkał się z dużym entuzjazmem. Nagranie utrwalono na płytach, zostanie także udostępnione w internecie. Będzie służyć celom edukacyjnym oraz promocyjnym.

Lasowiacki wieczór   Bohaterowie flmu Radosław Delimata Na planie filmowym obecny był też fotograf Radosław Delimata, który dokumentował pracę artystów. Spotkanie było okazją do otwarcia wystawy tych zdjęć, które można już oglądać w galerii emgok. Fotografie będą stanowić stałą ekspozycję w holu ośrodka kultury.

Lasowiaczki od lat bardzo dużo podróżują, występują na różnych scenach, ich występy zostały kilkakrotnie nagrane, sfotografowane. Wszystkie te profesjonalne zdjęcia i filmy realizowały jednak na ogół inne jednostki, a baranowski MGOK chciał mieć swoje reprezentacyjne materiały promocyjne. Udało się dzięki temu projektowi.

W ramach tego samego zadania powstał również baner, służący Lasowiaczkom podczas występów. Przedstawia wnętrze lasowiackiej izby, które stanowić będzie tło spektakli.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za udostępnienie pomieszczeń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama