Zakończyła się piąta edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Margaritae Baroci”.
„Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Ta nazwa nawiązuje do stylu muzycznego, baroku, do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory.
Piąta edycja, odbywająca się od końca września do połowy listopada 2018 roku, obejmowała cykl dziewięciu koncertów: dwa organowe, jeden organowo-oratoryjny, jeden organowy z towarzyszeniem puzonu oraz pięć kameralnych.
- Dwa z koncertów były koncertami edukacyjnymi przeznaczonymi specjalnie dla dzieci i młodzieży. Koncerty odbywały się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie oraz kościołach w Nowej Dębie, Chmielowie, Cyganach i Tarnowskiej Woli. Wszystkie były bezpłatne - mówi Krystian Rzemień, kierownik artystyczny festiwalu i dyrektor SOK w Nowej Dębie.
Dwa koncerty miały międzynarodowy charakter. Wykonywali je bowiem artyści z Węgier i Austrii. Dodatkowo patronat honorowy nad festiwalem sprawował minister kultury i dziedzictwa narodowego. On też wsparł go finansowo w ramach Programu Kultura - Interwencje 2018.
W tym roku Festiwal „Margaritae Baroci” odbywał się w trakcie jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Myśl o tym jubileuszu towarzyszyła mi podczas pracy nad programem festiwalu, dlatego nieco częściej niż zwykle mogliśmy słyszeć muzykę z poza okresu baroku, a która towarzyszyła naszym przodkom żyjącym pod zaborami oraz walczącym o niepodległość ojczyzny - dodał Krystian Rzemień.
Patronat honorowy nad festiwalem, oprócz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, sprawował także ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz.