Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rembrandty wśród ceramik

Ponad tysiąc eksponatów liczy kolekcja szkła i ceramiki w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Półtora roku trwało jej ewidencjonowanie, prowadzone przez ekspertów z pomocą pracowników muzeum. Dziś był finał tych prac, czyli prezentacja bardzo obszernej (prawie pół tysiąca stron) książki omawiającej wszystkie eksponaty, z wieloma barwnymi zdjęciami.

Książkę "Szkło i ceramika art déco ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli" ze szczegółami omawiały jej autorki, czyli dr Anna Wiszniewska (ceramika), Justyna Wierzchucka (szkło) oraz recenzentka tej publikacji dr hab. Irma Kozina.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od 2006 roku systematycznie gromadzi kolekcję rzemiosła artystycznego, przedmiotów użytkowych, malarstwa, materiałów archiwalnych i graficznych należących do stylu art déco. Obecnie jest to jedna z największych kolekcji sztuki art déco w Polsce.

- Stalowowolska kolekcja jest unikatowa. Oglądając zbiory, zazdrościłam wam ich jakości. To Rembrandty wśród ceramiki i szkła! To wielka gratka dla kolekcjonerów. To bardzo duża zasługa muzeum, które wyspecjalizowało się w dwudziestoleciu międzywojennym - zauważyła dr Kozina.

Dr Wiszniewską najbardziej zainteresowały przykłady ceramiki Praga, której wytwórnia mieściła się na warszawskiej Pradze, a założona została w 1933 roku. - Ona jest piękna przez swoją prostotę i miała trafiać do zwykłego odbiorcy - podkreśliła pani Anna.

Publikację zasponsorowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 2 grudnia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama