Nowy numer 42/2019 Archiwum

Rembrandty wśród ceramik

Ponad tysiąc eksponatów liczy kolekcja szkła i ceramiki w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Półtora roku trwało jej ewidencjonowanie, prowadzone przez ekspertów z pomocą pracowników muzeum. Dziś był finał tych prac, czyli prezentacja bardzo obszernej (prawie pół tysiąca stron) książki omawiającej wszystkie eksponaty, z wieloma barwnymi zdjęciami.

Książkę "Szkło i ceramika art déco ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli" ze szczegółami omawiały jej autorki, czyli dr Anna Wiszniewska (ceramika), Justyna Wierzchucka (szkło) oraz recenzentka tej publikacji dr hab. Irma Kozina.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od 2006 roku systematycznie gromadzi kolekcję rzemiosła artystycznego, przedmiotów użytkowych, malarstwa, materiałów archiwalnych i graficznych należących do stylu art déco. Obecnie jest to jedna z największych kolekcji sztuki art déco w Polsce.

- Stalowowolska kolekcja jest unikatowa. Oglądając zbiory, zazdrościłam wam ich jakości. To Rembrandty wśród ceramiki i szkła! To wielka gratka dla kolekcjonerów. To bardzo duża zasługa muzeum, które wyspecjalizowało się w dwudziestoleciu międzywojennym - zauważyła dr Kozina.

Dr Wiszniewską najbardziej zainteresowały przykłady ceramiki Praga, której wytwórnia mieściła się na warszawskiej Pradze, a założona została w 1933 roku. - Ona jest piękna przez swoją prostotę i miała trafiać do zwykłego odbiorcy - podkreśliła pani Anna.

Publikację zasponsorowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 2 grudnia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL