Nowy numer 11/2024 Archiwum

Premiera za pół roku!

Wiele wskazuje na to, że Sandomierz też będzie miał swój teatr.

Dwójka entuzjastów - Angelika Stasiak i Wiesław Szumielewicz postawiła sobie za cel powołanie teatru amatorskiego.

Jak postanowili, tak też i uczynili. Zawiązana grupa teatralna, licząca kilkanaście osób, ma już za sobą pierwsze warsztaty, które poprowadził Kacper Idzik, absolwent Szkoły Aktorskiej w Katowicach. Uczestniczyło w nich kilkanaście osób, zarówno seniorzy, dorośli, jak i młodzież.

- Zaskoczyliśmy pana Idzika, swoją aktywnością, pomysłowością i twórczym podejściem do zadań, jakie przed nami postawił - cieszy się Wiesław Szumielewicz, uczestnik warsztatów, wielki miłośnik Melpomeny i jednocześnie aktor Teatru Dramatycznego „Czwartek”, działającego przy Tarnobrzeskim Domu Kultury. - Naszym zadaniem było stworzenie opowieści osnutej wokół konkretnego rekwizytu, jaki otrzymała każda z grup. My zaś, nie tylko nakreśliliśmy opowiastkę, ale przygotowaliśmy i odegraliśmy nawet krótkie scenki.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Powracamy z teatrem”, realizowanego przez Ośrodek Promocji Aktywności Kulturalnej, będącego filią Sandomierskiego Centrum Kultury.

- Jestem częstym uczestnikiem zajęć prowadzonych przez ośrodek. Wiosną, w trakcie warsztatów wielkanocnych, pani Angelika, instruktorka i animatorka OPAK, zapytała mnie o moje oczekiwania, jako seniora, odnośnie propozycji kulturalnych. Uznałem, że po pierwsze brakuje nam teatru, a mamy bogate, przedwojenne tradycje, po drugie, iż należy nam seniorom zaproponować coś, co wyciągnie nas z domów i zachęci do aktywności - opowiada Wiesław Szumielewicz.

I tak, myśl rzucona przez pana Wiesława, skłoniła panią Angelikę do napisania projektu „Powracamy z teatrem”, który został zgłoszony do programu „Seniorzy w akcji”, prowadzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Spośród ponad 130 projektów, jakie napłynęły z całego kraju, sandomierski uplasował się na samej górze.

Premiera za pół roku!   Dzisiaj uczestnicy projektu w ramach "bonusa" na Dzień Seniora ćwiczyli się w malowaniu toreb Marta Woynarowska /Foto Gość

Zakłada on powstanie teatru amatorskiego, nawiązującego do tradycji Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry, prężnie działającego w dwudziestoleciu międzywojennym i mającego na swoim koncie wiele osiągnięć.

- Chcemy nawiązać do chlubnej przeszłości ruchu teatralnego w naszym mieście. Ponadto, jak zakłada nasz projekt, zależy nam na możliwie jak najdrobniejszym odtworzeniu historii Towarzystwa Dramatycznego. Temu celowi będą służyć warsztaty archiwalne, które pozwolą nam później, na w miarę sprawne, poszukiwania w archiwach materiałów dotyczących towarzystwa. Chcemy prześledzić jego działalność, poznać aktorów, tytuły wystawianych sztuk. Liczymy, że bardzo pomocne okażą się również wywiady, jakie młodzież ma przeprowadzić z najstarszymi mieszkańcami Sandomierza, mogącymi znać przedwojennych aktorów sandomierskich lub pamiętać wspomnienia widzów, oglądających ówczesne spektakle.

Wywiady będą częścią warsztatów z dziennikarstwa radiowego, skierowanych do młodzieży, w ramach których zapozna się m.in. z technikami montażu dźwięku. Rozmowy, przeprowadzone z sandomierzanami, staną się ponadto kanwą scenariusza spektaklu, wieńczącego cały projekt „Powróćmy z teatrem”. Premiera sztuki przewidziana jest na ostatni weekend maja 2019 r.

- Naszym zamiarem przy pisaniu programu było nie tylko zaktywizowanie starszych mieszkańców Sandomierza, ale wciągnięcie do wspólnej zabawy także młodsze pokolenia. Jest to bowiem przedsięwzięcie o charakterze międzypokoleniowym - podkreśla Angelika Stasiak. - Najbliższe spotkanie grupy teatralnej, która jest otwarta, więc każdy może do niej dołączyć, odbędzie się w poniedziałek 19 listopada w salce pod Kinem Starówka na Rynku. Warsztaty będą odbywać się co dwa tygodnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy