Nowy numer 45/2018 Archiwum

Sąsiedzki klombik

To lokalna inicjatywa, w której wzięli udział mieszkańcy bloku przy ul. Podleśnej 2 w Stalowej Woli.

Pomogli im pracownicy Zespołu do spraw Organizowania Społeczności Lokalnej działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, Miejski Zakład Budynków oraz Zakład Administracji Budynków.

Inicjatywa „Sąsiedzki klombik” odbyła się w ramach 4. edycji konkursu grantowego „Zielona Ławeczka” ogłoszonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w Warszawie.

- Konkurs miał ma celu przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, mini ogrody z ławeczką. Pierwszym krokiem było zorganizowanie spotkania sąsiedzkiego, podczas którego zostały omówione zasady otrzymania grantu oraz wstępna koncepcja zagospodarowania zdewastowanego terenu na podwórku przed blokiem. Mieszkańcy skarżyli się na brak chodnika, tworzące się po deszczu kałuże. Na podwórku znajdowały się fundamenty po starym kiosku, używanego przez dzieci jako piaskownica. Miejsce to odstraszało wyglądem i stwarzało niebezpieczeństwo dla biegających tam dzieci - opowiada Agnieszka Geraszek z MOPS w Stalowej Woli.

Każdy pomagał jak potrafił   Projekt
Każdy pomagał jak potrafił
MOPS w Stalowej Woli

Na początku wyłoniono dziesięcioosobowy zespół sąsiedzki, którego liderem została Ewa Micek, jedna z lokatorek bloku przy Podleśnej 2. Ona też wykonała wstępną koncepcje mini ogrodu. Potem powstał projekt pod nazwą „Sąsiedzki klombik”, który znalazł się wśród najlepiej ocenionych projektów rewitalizacji podwórek i zdobył grant w wysokości 700 zł oraz zieloną ławeczkę o wartości 400 zł.

- Celem projektu było stworzenie przestrzeni do odpoczynku i spotkań, zbudowanie relacji sąsiedzkich poprzez stworzenie mini ogrodu przed budynkiem. Ławeczka miała być miejscem zarówno odpoczynku, jak i nawiązywania relacji i więzi sąsiedzkich - dodaje pani Agnieszka.

Dzieci zadbały o ptaki   Projekt
Dzieci zadbały o ptaki
MOPS w Stalowej Woli

I udało się. Mężczyźni pracowali przy układaniu kostki chodnikowej, a kobiety grabiły, zajmowały się sadzeniem krzewów i roślin, malowały ogrodzenie. Miejsce przed blokiem zmieniło się nie do poznania.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy