– Parafia musi być rzeczywistością dynamiczną, wędrującą, w stałym dialogu ze światem – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz.
Pierwsze kroki parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu sięgają roku 2002, kiedy władze Tarnobrzega przekazały dominikanom budynek dawnej sali widowiskowej. Postanowiono wówczas zaadaptować budynek na ośrodek duszpasterski. Rozpoczęto także sprawowanie w tym miejscu Mszy św.
Przez kolejne lata trwały prace remontowe i aranżacyjne, dzięki którym budynek przystosowano do potrzeb sakralnych. Liturgii Mszy św. połączonej z obrzędem poświęcenia przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię sprawowali kapłani z dekanatu, w tym miejscowy proboszcz i dziekan tarnobrzeski ks. Adam Marek, oraz księża, którzy w ciągu 16 lat istnienia parafii pełnili w tym miejscu funkcję wikariuszy. Na początku Mszy św. biskup dokonał obrzędu pokropienia wodą święconą ołtarza i ścian świątyni. – Obrzęd poświęcenia nie oznacza końca drogi. Parafia musi być rzeczywistością dynamiczną, wędrującą, w stałym dialogu ze światem. Każda parafia powinna być miejscem otwartym i przyjaznym, w którym jedni pragną prawdziwego dobra drugich. Gdzie wierni mogą zawsze liczyć na proboszcza i wikariuszy, a duszpasterze na świeckich – mówił bp Nitkiewicz w homilii. Następnie po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych bp Nitkiewicz odmówił modlitwę konsekracyjną, namaścił olejem krzyżma ołtarz oraz ściany budowli i dokonał ich okadzenia. W mensie ołtarzowej umieszczono relikwie św. Tymoteusza i św. Andrzeja Boboli, przekazane parafii przez pasterza diecezji. – Dziś wyrażamy naszą wdzięczność wielu osobom i instytucjom, dzięki którym nasza świątynia i parafia powstały, rozwijały się i piękniały na chwałę Bożą i ku naszemu zbawieniu. Relikwie złożone w ołtarzu to wielki dar, który chcemy wykorzystać, modląc się o powołania do służby Bożej w Kościele oraz w intencji naszej umiłowanej ojczyzny – mówił ks. Adam Marek, proboszcz.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się