Nowy numer 42/2019 Archiwum

Odnowione nagrobki na cmentarzu katedralnym

Dzięki pieniądzom zebranym podczas ubiegłorocznej kwesty i dotacjom sponsorów odrestaurowano trzy zabytkowe nagrobki na najstarszej nekropolii w Sandomierzu.

W ubiegłym roku podczas kwestowania na sandomierskich nekropoliach zebrano sumę 13 419,46 zł. - Pieniądze z kwesty oraz środki przekazane przez sponsorów i darczyńców, a także dotacja celowa z Urzędu Miasta pozwoliła zarządowi SKOCK zaplanować budżet stowarzyszenia na rok 2018 w wysokości 42 639,97 zł po stronie dochodów i wydatków. Po zaakceptowaniu budżetu przez walne zebranie członków zarząd wytypował 3 zabytkowe obiekty na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu do konserwacji i remontu.

- Renowacji zostały poddane: nagrobek rodziny Turkiewiczów (zm. od 1886 r.), kwatera prawosławna, nagrobek rodziny Wernerów (zm. 1893 r.) sektor III i nagrobek rodziny Sochów (zm. 1896 r.) sektor III. Prace konserwatorskie zostały wykonane w terminie i odebrane komisyjnie 11 października - poinformował Janusz Sobolewski, członek SKOCK.

W 2017 roku odrestaurowano nagrobki Jana Piętki, Franciszki Dziarskiej, Dominika Nawrockiego i Aurelii Zielińskiej. Pochodzą one z XIX wieku i zostały wytypowane do konserwacji ze względu na bardzo zły stan techniczny.

SKOCK posiada dokumentację i zgodę na remont obiektów, które będzie realizował w kolejnych latach - nagrobka Konstantego Budzyńskiego (żeliwny na cmentarzu świętopawelskim; zm. 1865 r.) oraz nagrobka Cecylii Włodarskiej (zm. 1912 r.; nagrobek z piaskowca, który znajduje się na cmentarzu katedralnym).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL