Nowy numer 13/2024 Archiwum

Obronią i pomogą

O szkoleniu i zadaniach 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej z jej dowódcą płk. Arturem Barańskim rozmawia ks. Tomasz Lis.

Ks. Tomasz Lis: Na jakim etapie powstawania jest 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej?

Płk Artur Barański. Od 8 września rozpoczęliśmy pierwsze szkolenia podstawowe i wyrównawcze żołnierzy Obrony Terytorialnej. Obecnie w brygadzie służy ponad 300 żołnierzy. Uzupełniamy 101 kielecki batalion lekkiej piechoty. Jego formowanie zaplanowaliśmy na okres do końca bieżącego roku.

Gdzie powstały i są planowane poszczególne bataliony? Jaką ilością żołnierzy będą dysponowały?

Brygada funkcjonuje od stycznia 2018 roku. Swoją siedzibę ma w Kielcach. Obecnie w swojej strukturze posiada jeden, 101 batalion lekkiej piechoty oraz pododdziały wspierające – kompanię dowodzenia i logistyczną. Dowództwo, sztab i wszystkie wymienione pododdziały formowane są w Kielcach. Od stycznia przyszłego roku planujemy rozpocząć formowanie kolejnego, 102 batalionu lekkiej piechoty z siedzibą w Sandomierzu. W każdym batalionie służyć będzie około 800 żołnierzy w tym 10 proc. zawodowych.

Gdzie odbywa się szklenie żołnierzy i jak ono przebiega?

System szkolenia oparty jest na trzyletnim cyklu. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, drugi – specjalistyczne – przygotowujące każdego żołnierza do służby na zajmowanym stanowisku i trzeci rok to zgrywanie pododdziału. Aby jednak rozpocząć trzyletni cykl szkolenia, żołnierze którzy w wojsku nigdy nie byli muszą odbyć szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. Nazwa pochodzi od ilości dni przeznaczonych na szkolenie. Szesnastkę kończy przysięga wojskowa. Rezerwiści, byli żołnierze odbywają przed rozpoczęciem trzyletniego cyklu ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Zarówno „szesnastka” jak i „ósemka” prowadzona jest przez instruktorów i dowódców pododdziałów na poligonie w Nowej Dębie.

Na jaki czas podpisywane są na służbę w Obrony Terytorialnej?

Żołnierz podejmujący służbę w OT podpisuje kontrakt na jej pełnienie na czas określony od jednego roku do sześciu lat z możliwością jej przedłużenia.

Jakie główne zadania staną przed żołnierzami 10. Brygady?

Świętokrzyska Brygada będzie przede wszystkim szkolić się i podnosić swoje umiejętności tak, aby skutecznie wspierać – w razie potrzeby – lokalne społeczności, w których żołnierze mieszkają i funkcjonują na co dzień. Od przyszłego roku weźmiemy udział w programie „Parasol”, deklarując siły do udziału w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych. Jednocześnie będziemy nadal zachęcać ludzi aktywnych, do wstępowania w nasze szeregi. Chcemy, aby ta służba stała się „modna” w całym województwie świętokrzyskim.

Służba w OT to nie tylko zadania wojskowe, jakie inne pola działania stają przed terytorialsami?

Nasza służba to nie tylko zadania związane z wojskiem. Jesteśmy po to, aby pomagać ludziom i społecznościom lokalnym. Robimy to na różne sposoby. Bierzemy aktywny udział w honorowych zbiórkach krwi, opiekujemy się miejscami pamięci, pomnikami, mogiłami zapomnianych bohaterów. Bierzemy udział w różnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, w tym roku szczególnie związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Niemal 130 żołnierzy i pracowników Obrony Terytorialnej pobiegło w specjalnej sztafecie, której trasa wiodła wzdłuż linii najdłuższej z polskich rzek.

W jakich specjalnościach będą szkoleni żołnierze 10. Brygady?

Podstawowe specjalności wojskowe terytorialsów określa struktura pododdziału. Żołnierze OT szkolą się w sekcjach – „wspaniała dwunastka”. W skład sekcji wchodzą tacy specjaliści jak dowódca sekcji, strzelec, specjalista od łączności, saper, ratownik medyczny czy snajper. W całej brygadzie tych specjalności jest ponad dwadzieścia.

Jakie najtrudniejsze zadania stoją przed dowódcą?

Nad formowaniem OT pracuję już ponad dwa lata. Najtrudniej było zostać Dowódcą 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzisiejsze zadania to tylko wyzwania, które z zaszczytem i honorem oraz wielką przyjemnością realizuję.

Dziękuję za rozmowę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy