Nowy numer 08/2024 Archiwum

Powyborcze zmiany w samorządach

Znamy już oficjalne wyniki w wyborach do rad powiatów oraz Sejmików Wojewódzkich.

Województwo Świętokrzyskie

W Semiku wojewódzkim diametralna zmiana. Sprawujące dotychczas władzę Polskie Stronnictwo Ludowe oddaje władzę na rzecz Prawa i Sprawiedliwości, które zdobyło większość mandatów. Wybory bardzo zdecydowanie poparli PiS dając partii 38,4 proc. poparcia co przekłada się na 16 z 30 mandatów. Drugie miejsce w wyborach zajęło Polskie Stronnictwo Ludowe z 9 mandatami - 25,2 proc. poparcia. W sejmiku znajdą się jeszcze: Koalicja Obywatelska - 3 mandaty - 11,8 proc. poparcia oraz Projekt Świętokrzyskie - 1 mandat - 5,26 proc. poparcia i SLD - Lewica Razem - 1 mandat - 6 proc. poparcia.

Prawo i Sprawiedliwość rządzić będzie także w powiecie staszowskim. Poprzednie wybory do rady powiatu staszowskiego wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe. W tych, lepsze okazało się Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 9 mandatów, jednak nie ma większości niezbędnej do samodzielnego rządzenia. Do tego potrzeba jeszcze jednego mandatu w 19. osobowej radzie. Drugie miejsce w powiecie staszowskim zajęło PSL, które zdobyło 5 mandatów. 3 radnych będzie miało regionalne forum samorządowe 2018, a dwóch Stronnictwo Piast Ziemi Staszowskiej.

Sensacyjna zmiana w Radzie Powiatu w Opatowie. Sprawujące dotąd władzę PSL zostało wysadzone z fotela władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 9 mandatów. Siedmiu radnych będzie miało Polskie Stronnictwo Ludowe i jeden mandat uzyskało stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty. Jak podkreślają działacze PiS w opatowskim zmieni się sposób sprawowania władzy. - Dotychczas panował powszechny strach przed utratą pracy. Chcę powiedzieć pracownikom samorządu powiatowego, że nikt nie będzie zwalniany i szykanowany. Nie będziemy ingerować w ich życie prywatne, koniec z zastraszaniem - mówi Tomasz Staniek, szef opatowskich struktur PiS.

W powiecie ostrowieckim większość mandatów w radzie powiatu uzyskał KWW Jarstwa Górczyńskiego, który zdecydowanie wygra wybory na prezydenta miasta. Jego komitet wprowadził do władz powiatowych 14 radnych na 31 wystawionych kandydatów. Drugie miejsce w wyborach do rady powiatu uzyskało Prawo i Sprawiedliwość wprowadzając 8 radnych. Jeden mandat uzyskał KW Samorządność i Przedsiębiorczość.

W powiecie sandomierskim przy władzy pozostaje nadal PSL, choć wygrało tylko nieznacznie z PiS. W ławach rady zasiądzie 9 radnych z PSL, 7 z PiS, 2 mandaty uzyskał KWW Przyjazny Samorząd i jeden mandat KWW Nowe Sandomierskie.

Województwo Podkarpackie

Tutaj wybory, tak jak cztery lata temu, wygrało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 52,25 proc. głosów poparcia i 25 mandatów. Drugie miejsce zajęła kolacja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - 13.44 proc. i 5 mandatów, a trzecie - Polskie Stronnictwo Ludowe - 11,88 proc. i 3 mandaty.

W powiecie stalowowolskim u władzy pozostanie nadal Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 16 mandatów. KWW Forum Mieszkańców Powiatu będzie miał 6 przedstawicieli, a KWW Inicjatywa Samorządowa 2018 - 2.

W powiecie tarnobrzeskim najwięcej radnych będzie miało wprawdzie Prawo i Sprawiedliwość – 7, ale by rządzić samodzielnie musi utworzyć koalicję. Albo z Polskim Stronnictwem Ludowym - 5 mandatów, KWW Porozumienie Powiatu Tarnobrzeskiego - 3 mandaty lub z KWW Forum Samorządu Powiatu Tarnobrzeskiego - 2.

Województwo Lubelskie

W powiecie janowskim po raz kolejny samodzielnie rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło aż 11 mandatów. W radzie swoich przedstawicieli będą jeszcze mieli: KWW Wspólnota Samorządowa - 4 i Polskie Stronnictwo Ludowe - 2.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy