Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wybieraliśmy lokalne władze. Wstępne wyniki

W kilku miastach i gminach mieszkańcy w pełni poparli sprawdzonych kandydatów, nie brakuje jednak miejscowości, gdzie rozstrzygnięcia zapadną dopiero 4 listopada.

Wybory samorządowe zawsze budzą największe emocje. Wynika to z tego, że osobiście znając kandydatów w wyborze najczęściej kierujemy się ich cechami, zdolnościami i zaangażowaniem społecznym. Powierzając im mandat zaufania decydujemy, kto zadba o nasze lokalne podwórko. W terenie diecezji, która obejmuje miejscowości z trzech województw już I tura wyborów samorządowych przyniosła w ciekawe rozstrzygnięcia. W kilku miastach i gminach o tym, kto przejmie lokalne stery zadecyduje II tura wyborów. Naszym czytelnikom podajemy wyniki wyborów, które w chwili zamykania numeru jeszcze nie były oficjalnymi danymi z PKW. \

Województwo Świętokrzyskie

W tym regionie do urn poszło 55,1 proc. uprawnionych. W Ostrowcu Świętokrzyskimi zwyciężył urzędujący prezydent Jarosław Górczyński, (około 70 proc.), wyprzedzając Dariusz Kaszuba z KW PiS (około 24 proc.). W powiecie ostrowieckim fotel burmistrza w Kunowie obejmie ponownie Lech Łodej, który otrzymał około 60 proc. poparcia, zaś Beatę Kobiałkę poparło 40 proc. wyborców. O tym kto pokieruje gminą Ćmielów zadecyduje II tura. W pierwszej największe poparcie (1295 głosów) uzyskała Joanna Suska z KWW Joanna Suska, na drugim miejscu z poparciem 1077 głosów uplasował się Robert Sobieraj z KWW Gmina Ćmielów Od Nowa. W Opatowie pierwsza tura nie rozstrzygnęła kto obejmie urząd burmistrza miasta. Najwięcej głosów otrzymał Artur Lis z KW PiS około 30 proc. poparcia, który powalczy w drugiej turze z Grzegorzem Gajewskim z KW Stowarzyszenie Region Świętokrzyski, który uzyskał także około 30 proc. głosów wyborców. W Ożarowie wybory na urząd burmistrza miasta wygrał Marcin Majcher z KWW Nasza Gmina Ożarów. W Sandomierzu wyniki pierwszej tury okazały się dużym zaskoczeniem, jednak nie przyniosły rozstrzygnięcia, kto obejmie urząd burmistrza miasta. W drugiej turze zmierzą się: Marcin Marzec z KWW Przyjazny Sandomierz, którego poparło ponad 2, 5 tys. wyborców z Jerzym Borowskim z KWW Jerzego Borowskiego, który uzyskał ponad 2,3 tys. głosów. Druga tura szykuje się w wyborach na burmistrza Koprzywnicy. Tutaj o głosy wyborców będą zabiegały dwie panie. W pierwszej turze Aleksandra Klubińska z KWW Aleksandry Klubińskiej otrzymała około 1,5 tys. głosów zaś na Annę Paluch z KW PiS zagłosowało około 1,1 tys. osób. Druga tura będzie również w gminie Zawichost. O fotel burmistrza powalczą Andrzej Wzorek z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Katarzyna Kondziołka, która startowała z Komitetu Wyborczego Nasz Region. W Staszowie mieszkańcy mandat zaufania przedłużyli Leszkowi Kopciowi KW PiS (około 65 proc.), który pokonał Dominika Rożka. W Osieku wygrał w pierwszej turze urzędujący burmistrz Rafał Łysiak, uzyskał on około 54 proc. głosów. W Połańcu burmistrzem na kolejną kadencję został wybrany urzędujący włodarz Jacek Tarnowski, który zdobył około 52 proc. głosów.


Województwo Podkarpackie

W Tarnobrzegu sensacyjne rozstrzygnięcie: prezydentem miasta, dzięki ponad 52 proc. poparciu został Dariusz Bożek, wspierany przez KWW Razem dla Tarnobrzega. W Stalowej Woli nadal rządzić będzie Lucjusz Nadbereżny, wspierany przez KW PiS, zdobył bowiem aż 73 proc. głosów. W Rudniku nad Sanem burmistrzem pozostanie Waldemar Grochowski popierany przez KWW Twój Samorząd, uzyskując 62 proc. głosów. Podobnie w Ulanowie – tam w fotelu burmistrza ponownie zasiądzie Stanisław Garbacz, wspierany przez KWW Stanisława Garbacza, który zdobył 60,4 proc. poparcia – oraz w Nowej Dębie, gdzie burmistrzem nadal będzie Wiesław Ordon, KWW Wasz Samorząd, po zdobyciu 63 proc. poparcia. Dogrywka szykuje się natomiast w Nisku. W drugiej turze zmierzą się bowiem Waldemar Ślusarczyk popierany przez KKW Ziemia Niżańska (33 proc. głosów) i Józef Sroka wspierany przez KW PiS (31 proc.). W Baranowie Sandomierskim zaś wybory już w pierwszej turze wygrał Marek Mazur uzyskując 31,37 proc głosów, popierany przez KW PiS. W Zaklikowie natomiast zmiana warty – Zdzisława Wójcika zastąpi Dariusz Toczyski wspierany przez KW PiS.

Województwo Lubelskie

W Janowie Lubelskim kolejną kadencję burmistrzem będzie Krzysztof Kołtyś, wspierany przez KW PiS, który dostał rekordowe poparcie - 80,99 proc. głosów! Podobnie będzie w Modliborzycach, gdzie funkcję burmistrza nadal pełnić będzie Witold Kowalik popierany KWW „Straż” uzyskał bowiem 35,25 proc. głosów . W Annopolu zaś odbędzie się druga tura wyborów. Zmierzą się w niej Wiesław Liwiński, popierany KWW Wiesława Liwińskiego i Mirosław Gazda – KWW Mirosława Gazdy. Odwołanie zamierza złożyć trzeci kandydat, Stefan Skórki, któremu do Mirosława Gazdy zabrakło tylko 2 głosów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL