O roli i zadaniach mediów w Kościele oraz misji osób świeckich we współczesnym świecie mówił Marcin Przeciszewski, prezes KAI, podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Spotkanie z dziennikarzem katolickim i obecnie prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyło się w Państwowej Wyższej Szkle Zawodowej w Tarnobrzegu. W spotkaniu wzięła udział młodzież z liceum katolickiego oraz studenci tarnobrzeskiej uczelni.
Marcin Przeciszewski mówiąc o współczesnej sytuacji mediów wskazał na podstawowe zagrożenia z jakimi się spotykają: komercjalizacja, tabloidyzacja, banalizacja i upolitycznienie. Podczas swojego wykładu dużą uwagę poświęcił sprawie internetu i sieci społecznościowych dyskutując z młodymi czy niosą one dobrodziejstwo czy stają się zagrożeniem.
- Pozytywy internetu są ewidentne i każdy z Państwa ich doświadcza. Za pomocą kilku kliknięć mamy niemal nieograniczony dostęp do informacji jakie poszukujemy. Z kolei sieci społecznościowe umożliwiają nam niemal nieograniczoną komunikację ponad wszelkimi granicami - mówił Marcin Przeciszowski. - Internet ma jednak wiele negatywów. Jest wolnym areopagiem, gdzie każdy może umieszczać co tylko chce. Stąd mamy tam informacje prawdziwe, ale jednocześnie jest wiele takich, które mają charakter manipulacji - tzw. fake newsy. Temu problemowi poświęcił papież Franciszek swe orędzie na tegoroczny Dzień Środków Przekazu.
Papież stwierdza, że fake newsy są bardzo niebezpieczne gdyż są to „wiadomości fałszywe, ale prawdopodobne, podchwytliwe, w tym sensie, że potrafią przyciągać uwagę adresatów, opierając się na stereotypach i uprzedzeniach rozpowszechnionych w strukturze społecznej, wykorzystując emocje, które można łatwo i niezwłocznie rozbudzić, takie jak lęk, pogarda, gniew i frustracja” - doda prelegent.
Mówił także wiele o wychowaniu do odpowiedniego korzystania z mediów, w tym z internetu. Wskazał także na konieczną obecność Kościoła w mediach. - Media są jednym z elementów konstytutywnych dzisiejszej cywilizacji i mają duży wpływ na świadomość człowieka, większy niż rodzina, szkoła czy uniwersytet. Dlatego Kościół musi wszystko robić, niezależnie od tego jak media oceniamy, żeby wykorzystać ten wynalazek ludzkiego geniuszu do ewangelizacji. Kościół nie może być nieobecny w mediach, bo wtedy oddamy głos innym i Ewangelii w nich nie będzie. Dlatego skoro współczesny świat kształtowany jest przez media, to zadaniem Kościoła jest być tam obecnym ze swoim orędziem zbawienia - wskazywał Marcin Przeciszewski.
Rozmawiając z młodymi zadaniach katolików świeckich w świecie, podkreślił, że świadectwo ich życia jest niezbędne w środowiskach w których żyją. - Misja osób świeckich w Kościele jest równie ważna jak i duchownych. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani nie tylko do spotkania z Bogiem i pielęgnowania swojej wiary, ale także do dawania świadectwa w świecie i przekazywania tej prawdy którą niesie Kościół otaczającemu światu. Specyfiką misji osób świeckich jest to, aby dotrzeć do tych środowisk, gdzie Kościół instytucjonalny ma utrudnione głoszenie Bożego Słowa, myślę tutaj o środowiskach zawodowych, szkolnych, koleżeńskich i tym podobnych. Właśnie tam możecie, wy jako młodzi, dotrzeć ze świadectwem waszego ewangelicznego życia i od tej misji bardzo wiele zależy - dodał Marcin Przeciszewski.
Spotkanie zakończyła dyskusja.
Wieczorem w ramach Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odbyło się nabożeństwo różańcowe w intencji powołań, zaś wieczorem młodzi artyści z Teatru Amatorskiego działającego przy Tarnobrzeskim Domu Kultury wystawili spektakl pt. „Ojczyzna - kiedy myślę …”.
W czwartek zaplanowano od 10.00 do 16.00 w Miejskiej Bibliotece w Tarnobrzegu „Kiermasz książki katolickiej”, zaś po Mszy św. o 18.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbędzie się koncert Macieja Miecznikowskiego „Wyśpiewać 100 lat niepodległości”, który zakończy Dni Kultury Chrześcijańskiej.