Nowy numer 47/2019 Archiwum

Rządowa interwencja w skup jabłek

Od poniedziałku w całym kraju rozpocznie się interwencyjny skup jabłek przemysłowych po cenie dwukrotnie wyższej niż obecnie.

Jak poinformował poseł Marek Kwitek (PiS), skup prowadzić będą firmy, które na ten cel otrzymają pieniądze rządowe. - Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że z rynku zdjętych zostanie pół miliona ton jabłek przemysłowych poprzez współpracę z niektórymi firmami - poinformował poseł Marek Kwitek.

- Jest pewna nadzieja, że dzięki takiej interwencji skupy komercyjne zaproponują lepszą cenę za jabłka przemysłowe. Nasza obecna sytuacja jest dramatyczna, w wielu gospodarstwach jabłka pozostały w sadach, bo nie opłacił się ich zbiór. Propozycja rządu jest pewną alternatywą, która może stać się wyjściem w tegorocznej nadprodukcji - podkreślał Jan Dziubiński, podsandomierski sadownik.

Owoce, które będą skupowane za pieniądze rządowe, będą przeznaczone przede wszystkim na koncentrat jabłkowy, a także na pulpę czy na kostkę jabłkową, i będą w większości wyeksportowane.

Sadownicy podkreślają, że zaplanowana przez rząd interwencja ściągnie z rynku jabłka słabszej jakości, niewymagające dużych nakładów inwestycyjnych. Na chwilę obecną jabłka konsumpcyjne, których uprawa wymaga dużych nakładów pracy, sadownicy magazynują w specjalnych przechowalniach z kontrolowaną atmosferą, gdzie mogą być przechowywane kilka miesięcy.

- Miejmy nadzieję, że z czasem przyjdzie lepsza cena na owoce konsumpcyjne. Jednak na chwilę obecną skup zaproponowany przez rząd jest ratunkiem dla wielu sadowników, którzy borykali się z problemem sprzedaży dużej nadwyżki owoców przemysłowych - dodaje Zbigniew Janas, sadownik z gminy Samborzec.

Jak mówi poseł Kwitek, również minister energii przygotuje zmianę ustawy, która będzie rozszerzać możliwość przechowywania koncentratu jabłkowego na rezerwy państwowe. Nadzwyczajny skup ma pomóc doraźnie w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw. W dłuższej perspektywie, jak podkreśla poseł, konieczne są systemowe rozwiązania prawne, które ustabilizują i uregulują rynek ogrodniczy.

Ceny jabłek przemysłowych proponowane teraz przez zakłady przemysłowe są bardzo niskie i wynoszą 10 groszy za kilogram.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama