Nowy numer 42/2019 Archiwum

Katedra odzyskuje blask

Podczas drugiego etapu renowacji odnowią sklepienie świątyni oraz ściany nawy głównej i naw bocznych. Remont potrwa do końca 2019 roku.

Ksiądz Andrzej Rusak, konserwator diecezjalny, poinformował podczas konferencji prasowej, że prace, obecnie prowadzone nad sklepieniem całej budowli, w dalszej kolejności obejmą też ściany naw bocznych do poziomu snycerki.

– Roboty przebiegają według przewidzianego programu. Na każdym etapie są oceniane przez komisję nadzorującą i protokołowane według zasad konserwatorskich we współpracy ze służbami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Konsultujemy te działania również ze środowiskiem naukowych ekspertów – wyjaśnił ks. A. Rusak. – Prace konserwatorskie rozpoczęliśmy w lipcu tego roku. Dotyczą one konserwacji warstw dekoracyjnych i kamieniarki. W zakresie prac kamieniarskich udało nam się oczyścić w około 60 procent żebra sklepienia oraz w połowie elementy w miejscach połączeń między nawami. W jakimś stopniu część kamieniarki doprowadziliśmy już do stanu finalnego – wyjaśniał Roland Róg. Jak dodał, te działania muszą poprzedzać prace konserwatorskie związane z polichromią i elementami dekoracyjnymi. – Mamy do czynienia z tzw. pudrowaniem się warstw malarskich, czyli wycieraniem się tych warstw, jeśli chodzi o gamę chłodną kolorów. Dlatego po wstępnym oczyszczeniu nie przechodzimy od razu do czyszczenia całkowitego, czego te warstwy mogłyby nie wytrzymać, lecz poprzedzamy go etapem utrwalania, a dopiero potem następuje czyszczenia zasadnicze – dodał Roland Róg. O etapach prac konserwatorskich prowadzonych w bazylice katedralnej oraz drodze do uzyskania dofinansowania na przeprowadzenie prac konserwatorskich mówił ks. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej. Po zakończeniu konferencji dziennikarze oraz konserwatorzy udali się do bazyliki katedralnej na platformę pod sklepieniem, skąd mogli obserwować prowadzone prace oraz pierwsze efekty restauracji powierzchni sklepienia i dekoracji malarskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL