Budapest Design Week

To projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Instytut Polski w Budapeszcie.

Instytucje te w październiku zaprezentują dwie nowe wystawy.

Pierwsza z nich to „Miejskie prototypowanie”. Pokazuje ona projekty przygotowane do przestrzeni publicznej polskich miast, zarówno przemysłowe ((architektura, wzornictwo czy systemy miejskich mebli), jak i społeczne, ukierunkowane na wybrane grupy odbiorców.

- Wystawę uzupełni instalacja w ogrodzie Gyorgi Rath Villa autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Druga wystawa, „Korale koloru koralowego”, to próba określenia kolorystycznej tożsamości regionu, poprzez analizę barw wybranych przez projektantów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier - wyjaśnia Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Na wystawie „Miejskie prototypowanie”, która czynna będzie od 5 października do 2 listopada, zobaczyć będzie można między innymi „Szkołę pod gołym niebem” (projekt mebli szkolnych, oryginalne karmniki dla ptaków, alternatywną mapę do zwiedzania miejsc najmniej narażonych na hałas zatytułowaną „Cisza” czy miejski podłokietnik).

Wystawie towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana mikro-instalacja pt. „IN SITU”. Jest to projekt ławki ogrodowej dla budapesztańskiego Muzeum Sztuki Stosowanej, która stanie w ogrodzie Gyorgi Rath Villa, tymczasowej siedzibie Muzeum.

Wystawa   Wystawa
Kolory naszych sąsiadów
MR w Stalowej Woli

Druga z wystaw, „Korale koloru koralowego”, podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy można wyodrębnić w projektowaniu kolorystykę typową dla krajów regionu: czeską i słowacką, węgierską czy polską?

- Wystawa jest próbą określenia kolorystycznej tożsamości Polski i krajów sąsiedzkich. Agnieszka Jacobson-Cielecka , jej kurator, analizuje barwy wybrane przez projektantów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier dla podobnych do siebie przedmiotów: wazonów oraz wzorów tkanin - dodaje pani Monika

Ta z kolei wystawa pokazana zostanie od 9 do 19 października w Galerii Fise w Budapeszcie, a następnie od 25 do 29 października na Designblok w Pradze.

Wystawy są częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego "Polska 100", który prezentuje najważniejsze osiągnięcia polskiej kultury ostatnich 100 lat, które nadal inspirują twórców i odbiorców na całym świecie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..