Jubileusz 50 lat troski o zdrowie mieszkańców Koprzywnicy obchodził miejscowy ośrodek zdrowia. Podziękowano także personelowi opiekującemu się chorymi na Alzheimera.
W 1968 r. oddano do użytku budynek ośrodka zdrowia w Koprzywnicy. W jego historię zapisało się kilku lekarzy oraz całe grono osób wspierających działania medyczne i opiekuńcze
Uroczystość jubileuszową rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Floriana, gdzie dziękowano Bogu za posługę lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy na przestrzeni lat troszczyli się o zdrowe mieszkańców. Po wspólnej modlitwie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy umieszczonej na ośrodku zdrowia. Tablicę poświęci ks. Jerzy Burek, proboszcz parafii. – W latach powojennych pomieszczenia służby zdrowia znajdowały się w budynkach prywatnych. Tam także zlokalizowane były gabinety lekarskie. W latach 60-tych ubiegłego wieku społeczeństwo zorganizowało się i z pomocą innych środków wybudowano ośrodek zdrowia wraz z izbą porodową. W ciągu tych 50. lat funkcjonowania tej instytucji w lokalną historię służby zdrowia wpisali się lekarze: dr Stefan Koper, dr Marian Zarodziński i jego syn Jerzy Zarodziński, dr Krystyna Koper-Musiał oraz ja, który kontynuuję tę posługę na rzecz zdrowia i miejscowego społeczeństwa – mówił dr Marek Majkowski.
Jednym z gości jubileuszu był pan Dariusz Chamerski, który był pierwszym dzieckiem, które przyszło na świat w nowo otwartej izbie porodowej. – Cieszę się, że waśnie w taki sposób mogłem się wpisać w historię tego miejsca. Można powiedzieć, że razem obchodzimy urodziny. Nieprzerwanie mieszkam w Koprzywnicy, która jest da mnie ważnym miejscem – dodał Dariusz Chamerski
Piętnaście lat temu obok ośrodka zdrowia powstał zakład opiekuńczo-leczniczy zajmujący się osobami dotkniętymi otępieniem starczym i chorobą Alzheimera.
– Pomysł organizacji takiego zakładu wiązał się z moimi doświadczeniami w szkole medycznej w Sandomierzu, gdzie kształciłam pielęgniarki. Prowadząc zajęcia na oddziale psychiatrycznym tej lecznicy zauważyła rodzącą się potrzebę szczególnej opieki nad osobami dotkniętymi problemem otępienia. Także dane statystyczne wskazywały na zwiększającą się liczbę zachorowań na Alzheimera. Gdy zamknięto szkołę pielęgniarstwa stanęłam przed obliczem bezrobocia i wtedy wraz z mężem podjęliśmy decyzję utworzenia placówki opiekuńczo-leczniczej dla osób z takimi typami schorzeń – opowiada mgr Lucyna Majkowska, kierownik zakładu.
W związku z obchodami Dnia chorych na Alzheimera bok budynku odsłonięto kamień upamiętniający działalność zakładu na rzecz osób dotkniętych tą chorobą.
W związku z obchodami jubileuszu koprzywnickiej służby zdrowia zorganizowano także okolicznościową wystawę upamiętniającą lata medycznej opieki nad mieszkańcami.