Nowy rok formacji i pracy doradców życia rodzinnego oraz słuchaczy Studium Życia Rodziny zainaugurowano w Sandomierzu.
Zadaniem doradców życia rodzinnego jest pomoc narzeczonym, małżonkom i rodzinom poprzez specjalistyczne poradnictwo. Swoją posługę pełnią w parafialnych i dekanalnych poradniach życia rodzinnego oraz Katolickich Centrach Pomocy Rodzinie.
15 września w kurii diecezjalnej odbyło się spotkanie inaugurujące kolejny rok pracy i posługi doradców życia rodzinnego oraz inauguracja nowego roku kształcenia i formacji w ramach diecezjalnego Studium Życia Rodziny.
Uczestników studium pozdrowił bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski podziękował za włączanie się w inicjatywy pro rodzinne podejmowane przez diecezję.
Mówiąc o potrzebie zgłębiania wiedzy teoretycznej, aby móc nią służyć narzeczonym, małżonkom i dzieciom, biskup przyznał, że należy w pierwszej kolejności troszczyć się o własne życie religijne oraz wzorowo wypełniać swoje obowiązki rodzinne.
- Tylko żywa wiara, a jednocześnie połączenie zdobytej wiedzy z pozytywnym doświadczeniem życia rodzinnego, uczynią was w pełni kompetentnymi doradcami - powiedział bp Nitkiewicz.
Następnie Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Cuber, dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, który w homilii wskazał ma aspekt wiary, który jest fundamentem w tworzeniu mocnych więzi rodzinnych i małżeńskich.
Po wspólnej modlitwie dalsza część spotkania dobyła się w sali papieskiej, gdzie wykład pt. „Wsparcie rodziców w sytuacji niepomyślnej diagnozy prenatalnej” wygłosiła Agnieszka Janowska-Rachel, psycholog z Rzeszowa.
Następnie odbyła się dyskusja nad aktualnymi sprawami i problemami związanymi z posługą doradców życia rodzinnego. Organizatorzy przedstawili program spotkań formacyjnych oraz założenia pracy w poradniach i Katolickich Centrach Pomocy Rodzinie na nadchodzący rok.
Najbliższym spotkaniem formacyjnym będzie konferencja „Solidarni z Rodziną”, która odbędzie się 29 września w Sandomierzu.
Obecnie na terenie diecezji posługuje 70 doradców życia i rodzinnego, zaś naukę w Studium Życia Rodzinnego w tym roku podjęło 10 osób, na drugim roku studium kształci się 12 przyszłych doradców.
- Większość z tych osób posiada już wyższe wykształcenie. Są wśród nich lekarze, nauczyciele, katecheci, pedagodzy, psycholodzy i inni specjaliści. Oprócz przygotowania kierunkowego, posiadają potwierdzone dyplomami kwalifikacje z zakresu psychologii i pedagogiki rodziny oraz teologii małżeństwa i rodziny. Ponadto, każdy doradca posługujący w diecezji otrzymał od biskupa diecezjalnego misję kanoniczną, która uprawnia te osoby do posługiwania w poradniach rodzinnych w imieniu Kościoła - poinformował ks. Tomasz Cuber.
Doradcy życia rodzinnego w szczególny sposób angażują się w przygotowanie narzeczonych do małżeństwa. Służą także poradą w zakresie naturalnych metod rozpoznawania płodności, pomagają odkryć przyczyny różnorodnych konfliktów w rodzinie, a także pomagają wypracować możliwości ich rozwiązywania. Rolą doradców jest wspomaganie rodziców w rozwijaniu prawidłowej więzi małżeńskiej i rodzicielskiej.
Przygotowanie do posługi doradcy życia rodzinnego odbywa się w dwuletnim Studium Życia Rodziny działające przy Instytucie Teologicznym w Sandomierzu lub na innych studiach wyższych z zakresu nauk o rodzinie.