Rekordowa liczba uczestników podczas XIV Przeglądu Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego.
W tym roku swej gościny uczestnikom przeglądu udzielił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. Z krótkim i prezentacjami artystycznymi wystąpiło 51 domów samopomocy z Podkarpacia.
- Takiej liczby uczestników jeszcze nie mieliśmy, to prawdziwy rekord - nie kryła radości Beata Wasiuta, dyrektor ŚDS w Tarnobrzegu, organizatora przeglądu. - Zgodnie z nową formułą 16 placówek zdecydowało się na wspólne występy, których będzie w sumie 5, zaś pozostałe domy przygotowały indywidualne prezentacje.
Na zaaranżowanej scenie w hali sportowej były zatem popisy taneczne, wokalne, pantomimy, skecze oraz krótkie sceny teatralne. Każda placówka przygotowała program, w którym czuła się najlepiej. Zdecydowanie przeważały prezentacje skrzące się od humoru, z dużą dozą autoironii, traktujące rzeczywistość z przymrużeniem oka, ale kładące nacisk na wartości artystyczne. Występujący mieli okazję pokazać cały arsenał swoich talentów: aktorskich, wokalnych i tanecznych.
- Nie mamy formuły konkursowej, bo trudno byłoby spośród tak wspaniałych występów wybrać ten jeden wyjątkowy. Nie narzucamy również tematyki, pozostawiając pełną dowolność. My, czyli tarnobrzeski ŚDS wspólnie z domami z Nowej Dęby i Baranowa Sandomierskiego przygotowaliśmy spektakl o czasie. Zainspirowały nas tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także wiersze, które wpłynęły na konkurs poetycki, od początku towarzyszący przeglądowi - informowała dyrektor ŚDS w Tarnobrzegu.
W tym roku jury, któremu od lat przewodniczy Janina Szul, polonistka, wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, postanowiło przyznać I miejsce Ewie Kazak z ŚDS w Jelnej, II miejsce - Kazimierzowi Dziobikowi z ŚDS w Woli Raniżowskiej i III miejsce - Łukaszowi Sakowskiemu z ŚDS w Wysokiej Głogowskiej. Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Gola z Kolbuszowej, Arkadiusz Płudowski z Przysieki, Łukasz Sobczyk również z Przysieki i Maria Szaraniec z Tarnobrzega.
Występom, jak każdego roku, towarzyszyła wystawa prac uczestników ŚDS, biorących w przeglądzie.
Dzięki dofinansowaniu z województwa, powiatu i urzędu miasta w Tarnobrzegu oraz licznych sponsorów każdy uczestnik otrzymał upominek. Dla placówek, uczestniczących w przeglądzie, tarnobrzeski ŚDS przygotował symboliczną nagrodę - zegar, wykonany z koła rowerowego.
Przegląd, jak podkreśla Beata Wasiuta, jest dla uczestników ŚDS doskonałą formą i okazją do przełamania stereotypu osoby niepełnosprawnej. - Dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Osoby występujące wkładają wiele serca w przygotowywane prezentacje. Chcą bowiem w ten sposób zaapelować do społeczeństwa, władz, że oto: my jesteśmy, po drugie - zobaczcie jak wspaniali jesteśmy. Ponadto przegląd jest również formą integracji środowiska osób niepełnosprawnych ze zdrowymi - dodała Beata Wasiuta.