Nowy numer 42/2019 Archiwum

Studiować i służyć

W przededniu nowego roku akademickiego bp Krzysztof Nitkiewicz spotkał się z sześcioma diakonami diecezji sandomierskiej.

W spotkaniu wzięli udział rektor seminarium duchownego ks. Rafał Kułaga i dyrektor Caritas ks. Bogusław Pitucha. Diakoni podzielili się swoimi doświadczeniami z dotychczasowej posługi, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Bp Nitkiewicz przypomniał, że diakonat nie jest ani wyróżnieniem za dobre sprawowanie w seminarium ani próbą generalną przed przyjęciem święceń prezbiteratu. Podchodzenie do niego, jak do czegoś przejściowego, co wkrótce minie, byłoby poważnym nieporozumieniem.

- Diakonat jest urzędem z którym wiążą się konkretne zadania w Kościele. To pokorna służba. Nie można więc pozostać jedynie w sferze teorii, z którą jak sami wiecie różnie bywa. Chodzi o rzeczywistą i pełnioną z miłością diakonię Słowa, diakonię Eucharystii, diakonię charytatywną. A w miłości musimy się wszyscy podciągać - powiedział biskup ordynariusz.

Począwszy od roku akademickiego 2018/2019, każdy diakon poświęci jedno popołudnie w tygodniu na pomoc chorym i starszym natomiast w drugim semestrze będzie jeszcze posługiwał w wyznaczonej parafii. Przewidziane są jednocześnie dodatkowe ćwiczenia z dziedziny liturgii i dyżury w katedrze. Na zakończenie spotkania biskup ordynariusz poprosił diakonów, aby czuli się współodpowiedzialni za dyscyplinę i atmosferę w seminarium.

Studiować i służyć   Spotkanie z diakonami ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL