Nowy numer 3/2021 Archiwum

Studiować i służyć

W przededniu nowego roku akademickiego bp Krzysztof Nitkiewicz spotkał się z sześcioma diakonami diecezji sandomierskiej.

W spotkaniu wzięli udział rektor seminarium duchownego ks. Rafał Kułaga i dyrektor Caritas ks. Bogusław Pitucha. Diakoni podzielili się swoimi doświadczeniami z dotychczasowej posługi, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Bp Nitkiewicz przypomniał, że diakonat nie jest ani wyróżnieniem za dobre sprawowanie w seminarium ani próbą generalną przed przyjęciem święceń prezbiteratu. Podchodzenie do niego, jak do czegoś przejściowego, co wkrótce minie, byłoby poważnym nieporozumieniem.

- Diakonat jest urzędem z którym wiążą się konkretne zadania w Kościele. To pokorna służba. Nie można więc pozostać jedynie w sferze teorii, z którą jak sami wiecie różnie bywa. Chodzi o rzeczywistą i pełnioną z miłością diakonię Słowa, diakonię Eucharystii, diakonię charytatywną. A w miłości musimy się wszyscy podciągać - powiedział biskup ordynariusz.

Począwszy od roku akademickiego 2018/2019, każdy diakon poświęci jedno popołudnie w tygodniu na pomoc chorym i starszym natomiast w drugim semestrze będzie jeszcze posługiwał w wyznaczonej parafii. Przewidziane są jednocześnie dodatkowe ćwiczenia z dziedziny liturgii i dyżury w katedrze. Na zakończenie spotkania biskup ordynariusz poprosił diakonów, aby czuli się współodpowiedzialni za dyscyplinę i atmosferę w seminarium.

Studiować i służyć   Spotkanie z diakonami ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama