Nowy numer 2/2021 Archiwum

Uwolnili książki

Stalowa Wola wzięła udział ogólnoświatowej akcji tzw. bookcrossingu.

W Stalowej Woli książki „uwolnione” z Miejskiej Biblioteki Publicznej zostały udostępnione użytkownikom miejskich autobusów.  Był to strzał w dziesiątkę!

- W wybranych autobusach Zakładu Komunikacji Miejskiej pasażerowie mieli do wyboru setki książek, które mogli czytać podczas podróży lub po prostu wziąć do domu, do poczytania w wolnym czasie. Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że biblioteka książki, które uwolniła dla stalowowolan do ZKM dowoziła dwukrotnie. Kierowcy autobusów wspominają również pasażerów, którzy przynosili do specjalnych skrzynek na książki swoje prywatne zbiory i dzielili się nimi z innymi pasażerami. Akcja trwała od 12 czerwca, wtedy obchodzony był Ogólnopolski Dzień Bookcrossingu, do końca wakacji - wyjaśnia Tomasz Gotkowski z MBP w Stalowej Woli.

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, na tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Pomysł krążącej książki narodził się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a jego inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker.

Obecnie po 132 krajach podróżuje ponad 12 mln tomów, które uwolniło ponad 1,8 mln czytelników . W Polsce w oficjalnym obiegu jest ponad 300 tys. takich książek

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama