Nowy numer 38/2022 Archiwum

Białe kontra czarne

Po raz drugi sale zamku Tarnowskich stały się polem dla królewskich rozgrywek.

Dziewięćdziesięciu jeden zawodników wzięło udział w II Międzynarodowym Turnieju Szachowym o Puchar Prezydenta Tarnobrzega, który odbył się w zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

- Szachy to jedna z najstarszych i najszlachetniejszych gier, która, jak widać ma się dobrze, skoro ma tak wielu młodych zwolenników - zauważył Tadeusz Zych, dyrektor tarnobrzeskiego muzeum, witając uczestników jako gospodarz miejsca. - Zamek Tarnowskich jest miejscem odpowiednim dla tego turnieju, gdyż z przekazów historycznych wiemy, że szachy były tu niemal codziennym gościem. Tarnowscy bowiem chcieli, by każde z dzieci potrafiło grać w królewską grę, zwłaszcza zaś synowie. Na dziedzińcu widnieje napis, będący zawołaniem rodu, „Tendite in astra viri”, co po polsku tłumaczy się „Dążcie do gwiazd mężowie”. Życzę wszystkim, by dzisiaj podążyli ku gwieździe zwycięstwa - mówił podczas oficjalnego otwarcia turnieju Tadeusz Zych.

Wyrazy wdzięczności dla gospodarza miejsca, dyrektora muzeum oraz współorganizatora rozgrywek zastępcy prezydenta Kamila Kalinki złożył prezes Tarnobrzeskiego Klubu Szachowego Ryszard Czajkowski.

- Dzięki uprzejmości pana dyrektora i wiceprezydenta możemy po raz drugi gościć w tych pięknych dzikowskich wnętrzach. Szachy jako królewska gra winny mieć również królewską oprawę, dlatego organizowane przez nas od lat turnieje odbywają się w wyjątkowych miejscach - zamkach w Sandomierzu, Baranowie Sandomierskim. Od ubiegłego roku dołączył do nich Tarnobrzeg - powiedział Ryszard Czajkowski. - Naturalnie największą ozdobą turnieju są jego uczestnicy. W naszym gronie znajdują się młodzi utalentowani, ale już doświadczeni szachiści.

Białe kontra czarne   Otwarcia turnieju dokonali Ryszard Czajkowski i Kamil Kalinka Marta Woynarowska /Foto Gość Silną ekipę, liczącą 19 zawodników, wystawił Tarnobrzeski Klub Szachowy, wśród zawodników znaleźli się Łukasz Baniak, mistrz Polski, oraz najlepsi juniorzy - Adam Biesiadecki, Filip i Jakub Białkowie.

Niekwestionowanymi zwycięzcami tegorocznego turniej w grupie seniorów okazali się zawodnicy z Ukrainy, zajmując sześć pierwszych miejsc. Zwyciężył Vadim Razin przed Peng Li Minem i Emilem Mirzoevem. Najbardziej utytułowany polski gracz - arcymistrz Marcin Dziuba zajął 8 lokatę. Wśród reprezentantów Tarnobrzega najwyżej, zajmując 13 miejsce, uplasował się Ryszard Czajkowski. W grupie juniorów najlepszym szachistą okazał się Bartłomiej Kucharski z Czarnej, przed Bartoszem Dźwierzyńskim z Przeworska i Hubertem Muchą z Leżajska. W gronie juniorów młodszych zwyciężyła Izabela Tokarz z Przeworska przed Szymonem Wiszniewskim z Krakowa i Hubertem Ziębą z Mielca, zaś najlepszymi zawodnikami z Tarnobrzega w tej kategorii okazali się Adam Biesiadecki, który zajął 4 miejsce, oraz Emilia Nawrot.

Wśród młodzików pierwsze miejsce zajęła Faustyna Czajka z Przeworska, na kolejnych uplasowali się Mateusz Różański z Poznania i Marek Kulig z Wadowic.

Nagrody zwycięzcom wręczyła wykonująca zadania i kompetencje prezydenta Tarnobrzega wiceprezydent Anna Pekár.

Organizatorami turnieju były Tarnobrzeski Klub Szachowy, Urząd Miasta, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Tarnobrzeski Dom Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy