Nowy numer 47/2020 Archiwum

Na miejskich dwóch kółkach

Od dzisiaj w Tarnobrzegu można korzystać z miejskich rowerów.

Wczesnym popołudniem na pl. Głowackiego odbyła się oficjalna inauguracja mocno opóźnionego systemu rowerów miejskich, który miał ruszyć w kwietniu. Na prezentację przyszedł prezydent Grzegorz Kiełb (odsunięty od pełnienia tej funkcji decyzją sądu), który zainicjował projekt w ubiegłym roku. - Prawdziwymi pomysłodawcami wprowadzenia systemu rowerów miejskich byli pracownicy Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego - Stanisław Bochniewicz i Robert Chrząstek. - GeoVelo jest jedyną firmą proponującą system bez konieczności budowania stacji dokujących. Jest on o wiele tańszy od tradycyjnego rozwiązania np. w Stalowej Woli, gdzie za trzy lata kosztował on ok. 1 mln zł, podczas gdy nasz tarnobrzeski - tylko 160 tys. zł - mówił G. Kiełb. - Firma brała pod uwagę kilka miast, dlatego cieszę się, że wybór padł na Tarnobrzeg. Szkoda tylko, że system ruszył tak późno.

Opóźnienie projektu, zdaniem Kamila Kalinki, spowodowane było błędami, jakie pojawiły się podczas wprowadzania systemu. Chodziło o nierozpisanie przetargu na usługę.

- Cieszę się, że rowery wreszcie są - dodał G. Kiełb. Zapowiedział, że bardzo chętnie wypróbuje je razem z synami, a żona z trzyletnią córeczką będzie korzystała natomiast ze swoich dwóch kółek z uwagi na konieczność montowania fotelika. W rowerach miejskich takiej możliwości nie ma.

Na miejskich dwóch kółkach   Przedstawiciele firmy prezentowali sposób wypożyczania rowerów Marta Woynarowska /Foto Gość System GeoVelo OS funkcjonuje w kilku krajach europejskich, w tym m.in. Wielkiej Brytanii i Francji. Aby z niego korzystać, potrzebny jest jedynie smartfon oraz odpowiednia aplikacja, która służy do odblokowani jednośladu. Opłaty dokonuje się za pomocą operatora płatności internetowych PayU. Za pół godziny trzeba zapłacić 1,5 zł, w ciągu całego dnia opłata nie może jednak przekroczyć 9 zł. Istnieje także możliwość wykupienia abonamentów miesięcznych, trzymiesięcznych lub rocznych.

Rowery mają koła o średnicy 26 cali, bez dętek, co wyklucza ewentualność przebicia.

- Oddajemy dzisiaj mieszkańcom 80 rowerów tzw. czwartej generacji - informował Andrzej Łotocki z firmy GeoVelo. - Tarnobrzeg jest trzecim miastem w Polsce, w którym uruchomiliśmy system. Rowery rozmieszczone są w 18 punktach miasta. W tym roku będą one udostępnione do 1 listopada, w przyszłym roku zaś sezon rowerowy potrwa od 15 marca do 15 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama