Blisko 3 tysiące wniosków wpłynęło o pieniądze z programu "Dobry start".
Do tarnobrzeskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie do 24 sierpnia wpłynęło 2885 wniosków na wyprawkę szkolną dla dzieci w ramach rządowego programu „Dobry start”.
- Wnioski wpływają systematycznie każdego dnia, zarówno w wersji tradycyjnej, czyli papierowej, jak i elektronicznej. Taka pojawiła się 1 sierpnia, wcześniej przyjmowane były, zgodnie z wolą ustawodawcy, tylko wnioski internetowe - wyjaśnia Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor tarnobrzeskiego MOPR. - Zdecydowanie polecam wersję elektroniczną, gdyż można wysłać dokumenty w dowolnej chwili i bez obawy, że trzeba będzie czekać w kolejce. W tej chwili bowiem doszło do zbiegu wszystkich okresów świadczeniowych, tym samym przychodzi bardzo wielu mieszkańców składających wnioski na inne świadczenia. Dlatego jeżeli ktoś ma możliwość skorzystania z bankowości elektronicznej, tę właśnie formę szczególnie polecałabym.
Na stronie internetowej MOPR podana jest pełna lista banków umożliwiających za pomocą ich serwisów składanie podań.
- Wniosek jest bardzo prosty do wypełnienia. Jeżeli ktoś zdecyduje się na drogę elektroniczną, zalecałabym dołączenie zaświadczenia ze szkoły z informacją, do jakiej klasy i placówki dziecko uczęszcza, by w ten sposób uwiarygodnić starania o świadczenie 300 plus. Chodzi także o to, by nie było konieczności donoszenia dokumentacji potrzebnej przy rozpatrywaniu podań - prosi Elżbieta Miernik-Krukurka.
Według szacunkowych obliczeń, w Tarnobrzegu programem „Dobry start” może być objętych ok. 5,5 tysiąca uczniów szkół podstawowych, ostatnich roczników oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Do 24 sierpnia świadczenie 300 plus zostało przyznane 3615 uczniom. Pierwsza transza wypłat została uruchomiona jeszcze w lipcu, następna 17 sierpnia, a kolejna przewidziana jest na koniec obecnego miesiąca.
Świadczenie przysługuje dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Jednak w przypadku, gdy uczeń kontynuuje naukę, może ono być wypłacane do ukończenia 20 lat. Wyjątkiem są uczące się dzieci niepełnosprawne, które pobierać je mogą do 24. roku życia. Nie obejmuje ono studentów, którzy pojawiają się lub dzwonią z zapytaniem, czy mogą ubiegać się o pieniądze na wyprawkę. Spośród 2885 wniosków, jakie wpłynęły do MOPR, tylko jeden z nich został rozpatrzony negatywnie. - Podanie złożył rodzic, którego dzieci mieszkają i uczą się poza granicami naszego kraju. W takiej sytuacji ustawodawca wyraźnie wykluczył możliwość starania się o rządowe 300 złotych - zaznacza dyrektor MOPR.
Wnioski można składać do końca listopada br. Świadczenie z programu „Dobry start” wypłacane jest jednorazowo w kwocie 300 zł na każde uprawnione dziecko bez względu na wysokość dochodów.