- Uważam, że plakat jest odpowiedzią na pytanie - stwierdził Rosław Szaybo.
W Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega przez najbliższe półtora miesiąca można oglądać prace jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów Rosława Szaybo.
Oficjalne otwarcie wystawy, na której prezentowane są plakaty do spektakli teatralnych i filmów oraz okładki do płyt muzycznych wykonane w różnych okresach twórczości poprzedziło spotkanie z autorem.
- Uważam się za szczęśliwego bo mogę odpowiadać na pytania. Plakat jest bowiem odpowiedzią na pytanie. Ktoś zadaje pytanie, a ja muszę odpowiedzieć. Pytającego należy szanować - powiedział Rosław Szaybo rozpoczynając barwną, pełną humoru i anegdot opowieść o sobie i swojej twórczości. Jedna z nich dotyczyła historii plakatu wykonanego z okazji 20-lecia działalności cyrku. Szaybo zlecenie wykonał, które zostało przyjęte zgodnie z ówczesnymi zasadami: projekt - zatwierdzony, wykonanie - zatwierdzenie, a na zakończenie oczywiście pieczęć cenzora czyli zgoda na publikację. I pewnie dziś nie byłoby o czym wspominać gdyby nie napis „20 lat cyrku w Polsce”, który podchwyciła rozgłośnia Radio Wolna Europa. No i zrobiło się wielkie zamieszanie. W ostateczności napis został zmieniony na „20 lat areny polskiej”. Podczas wieczoru artysta przytoczył kilka takich opowieści wzbudzając śmiech słuchaczy.
Rosław Szaybo - plakacista, ilustrator i fotografik, współtwórca słynnej tzw. polskiej szkoły plakatu. Projektuje plakaty dla teatrów, oper i producentów filmowych, Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, okładki książkowe oraz płytowe. Wyczucie specyfiki projektowego zadania, doskonały dobór środków, mających na celu przełożenie treści na obraz plakatu czy okładki płyty, zadecydowały o fenomenie projektów realizowanych przez Szaybo. Szczególnie okładki płyt, zarówno wykonane zaraz po studiach, przed wyjazdem do Anglii, jak i późniejsze przeszły do legendy. „Astigmatic. The music of Komeda” z roku 1965, uznana została w Polsce za jazzową płytę wszech czasów.
Okładka „Astigmatic” należała do zaprojektowanych przez artystę kopert kolejnych płyt serii „Polish Jazz”, którą rozpoczynała okładka płyty „Warsaw Stompers / New Orleans Stompers” (1964 r.). Oprócz kolażu, wykorzystał przy jej projektowaniu także świat podmiejskiego folkloru. W Londynie, gdzie mieszkał od 1966 do 1993, bardzo szybko dostosował się do wymogów tamtejszego rynku. Łącząc w swoich pracach doświadczenie polskiej szkoły plakatu z możliwościami dostępu do najnowszych środków technicznych, stworzył niepowtarzalne realizacje choćby koperta płyty „Judas Priest British Steel” (1980 r.) z palcami zaciskającymi się na żyletce (fotografia przedstawia dłoń samego Szaybo). W swym twórczym dorobku ma okładki płyt, m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest, Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa, Leonarda Cohena czy Czesława Niemena.