Sandomierz obchodził 80. rocznicę przyłączenia prawobrzeżnej części miasta.
Uchwałą Rady Ministrów z 31 października 1938 r. leżące do tej pory w województwie lwowskim wioski Nadbrzezie, Zarzekowice i część Trześni zostały włączone do Sandomierza.
Z okazji wypadającej w tym roku 80. rocznicy tego wydarzenia w Porcie Kultury odbyła się uroczystość z udziałem zaproszonych gości, w tym wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, delegacji miast partnerskich - niemieckiego Emmendingen oraz ukraińskiego Ostroga na czele z jego burmistrzem Alexandrem Shykerem. Gospodarzami obchodów byli burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski oraz przewodniczący rady miasta Piotr Chojnacki.
- Nasze miasto było wtedy planowane na stolicę budowanego z rozmachem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wybuch II wojny światowej zniszczył te plany, ale po 1945 r. nie zaniechano rozwoju prawobrzeżnej części Sandomierza. Wybudowano Hutę Szkła Okiennego, rozwijały się zakłady przemysłowe, stocznia rzeczna, powstało osiedle mieszkaniowe. Ta część Sandomierza nadawała naszemu miastu charakter gospodarczy - mówił Marek Bronkowski. - Nie byłoby tych działań, gdyby nie osoby w nie zaangażowane. Niektóre z nich są dzisiaj z nami na sali. Planując to rocznicowe spotkanie jeszcze w 2017 roku, zastanawiałem się, w jaki sposób docenić i zaakcentować ten jubileusz. Pomyślałem, że na ten dzień zaproponuję coś, czego jeszcze dla prawobrzeżnego Sandomierza nikt nie zrobił. Projekty - koncepcje urbanistyczno-rozwojowe, które w kolejnych latach będzie można zrealizować. Rzeczy wymierne i służące potrzebom mieszkańców - obiecał burmistrz miasta.
W swoim wystąpieniu podkreślił również znaczenie stacji kolejowej oraz huty szkła, nie tylko dla prawobrzeżnej części Sandomierza, ale dla całego miasta. - Chyba nie ma wśród nas nikogo, komu ta część miasta nie kojarzy się z potoczną nazwą "huta". Sandomierska Huta Szkła Okiennego stała się jednym z symboli Sandomierza. Była siłą napędową dla budowy osiedla mieszkaniowego, domu kultury, sieci ulic. Od powstania do dzisiaj jest największym pracodawcą Sandomierza - mówił M. Bronkowski.
Projekty „Koncepcja uzupełnienia infrastruktury transportu rowerowego w Sandomierzu”, „Przystanek Sandomierz - strategia rewitalizacji dworca i terenów Nadbrzezia” oraz „Sandomierz - moja Nowa Huta. Koncepcja rozwoju Osiedla Krzysztofa Baczyńskiego i terenów przyległych” opracowane przez Politechnikę Krakowską, o których wspomniał w wystąpieniu burmistrz, zaprezentowała jego zastępczyni Katarzyna Zioło. Omówiła najważniejsze inwestycje oraz pomysły na dalszy rozwój, w tym m.in. zagospodarowanie na cele turystyczno-rekreacyjne terenów położonych w międzywalu Wisły naprzeciw Bulwaru im. Marszałka Józefa Piłsudskiego czy też rozbudowanie bazy wypoczynkowej wzdłuż zbiornika Atramentówka.
Przedstawiła również zakres prac prowadzonych przy zabezpieczeniu przeciwpowodziowym prawobrzeżnej części miasta, których zakończenie przewidziane jest na grudzień 2020.
Przed południem zagraniczni goście zwiedzili miasto, w tym Muzeum Diecezjalne Urząd Miasta Sandomierza Podczas uroczystości włodarze Ostroga i Sandomierza dokonali odnowienia aktu partnerstwa podpisanego 22 czerwca 2008 roku.
Oficjalnej części obchodów towarzyszyło także mniej zobowiązujące wydarzenie - turniej towarzyski piłki nożnej drużyn reprezentujących prawo- oraz lewobrzeżną część miasta. Uroczystość zakończył inauguracyjny koncert XXVIII Festiwalu Muzyka w Sandomierzu pt. „Z miłości dla ojczyzny”, podczas którego wystąpili kwartet smyczkowy Inny Kwartet oraz soliści: Kamila Lendzion (sopran) i Mirosław Niewiadomski (tenor). W programie znalazły się m.in. utwory Karola Szymanowskiego, Stanisława Moniuszki oraz Mieczysława Karłowicza.