Nowy numer 4/2023 Archiwum

Mazury Podkarpacia

Niewątpliwą turystyczną atrakcją Zaklikowa jest zabytkowy kościół św. Anny z pogrzebowymi tabliczkami zawieszonymi na jego zewnętrznych ścianach. Unikat nie tylko w skali kraju.

Gmina Zaklików wiąże swoją przyszłość z rozwojem turystyki i lecznictwa opartego na dużych pokładach siarkowodoru. Przed II wojną światową to miasteczko nad Sanną było już miejscowością uzdrowiskowo-leczniczą z pensjonatami, do których przyjeżdżali kuracjusze z Lublina i Kraśnika. Lecznictwu sprzyja również położenie wśród iglastych lasów, które wydzielają moc eterycznych olejków.

Ze względu na dużą liczbę rybnych stawów, okolice Zaklikowa nazywane są potocznie Mazurami Podkarpacia. Jest też zalew w kotlinie rzeki Sanna oraz zamek. Niestety, turyści i wczasowicze już nie przyjeżdżają tłumnie do Zaklikowa z powodu szczupłej bazy wypoczynkowej: mało miejsc noclegowych i słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna nad zalewem. – Myślę, że niedługo będziemy to miasteczko ponownie kojarzyć z miejscowością wypoczynkową. Najpierw musieliśmy jednak nadrobić zaległości w infrastrukturze drogowej i kanalizacyjnej. Teraz przyjdzie czas na budowę obiektów sportowych. Na samą rozbudowę zalewu potrzeba przynajmniej milion złotych. Na szczęście woda w nim cały czas jest zdatna do kąpieli, ale na pewno trzeba pogłębić zbiornik. Musimy też zaprojektować nowe zaplecze gastronomiczne. Obecne zostało zamknięte, bo nie spełniało wymogów sanitarnych. W tym roku wzmocnimy groble na zalewie od strony rzeki Sanny i zamontujemy napowietrzną siłownię – powiedział Zdzisław Wójcik, burmistrz Zaklikowa. Udało się już przebudować molo, które obecnie wygląda bardzo okazale. Gmina liczy też na ukryty pod ziemią prawdziwy skarb – duże ilości wody bogatej w siarkowodór w pobliskiej Lipie. Dla burmistrza Zaklikowa priorytetowym zadaniem jest więc jak najszybsze jej pozyskanie, co może stać się za dwa, trzy lata, oraz uzyskanie przez Lipę statusu miejscowości uzdrowiskowej. W latach 60. ubiegłego wieku była już decyzja o powstaniu uzdrowiska. Stężenie siarkowodoru w wodzie było ponoć największe w kraju. Budowa nie doszła do skutku z niewiadomych przyczyn. Gmina zamierza również promować swoje lasy oraz po części odzyskać kontrolę nad zamkiem, który jest obecnie w prywatnych rękach. – Urządzamy w nim, za zgodą właściciela, sporadycznie imprezy, ale to nam nie wystarcza. Zamek jest przecież wizytówką miasta. Na odkupienie go na razie nie mamy pieniędzy, potrzeba około 5 mln zł – dodaje burmistrz. Położenie Zaklikowa i samego zalewu jest naprawdę urokliwe, wśród lasów Natura 2000 i stawów. Atrakcją turystyczną na nie tylko krajową skalę jest zabytkowy kościół św. Anny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy