Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kredyt, który ma uleczyć

Tarnobrzeski szpital otrzymał pieniądze na restrukturyzację.

Wiktor Stasiak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu podpisał w Warszawie umowę na kredyt restrukturyzacyjny udzielony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Umowy podpisano w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego w obecności marszałka województwa Władysława Ortyla i członka zarządu Stanisława Kruczka, Zarząd BGK reprezentowała prezes Beata Daszyńska-Muzyczka, wiceprezes Radosław Kwiecień i dyrektor regionalny Beata Rapa. Pozytywna opinię i kredyt otrzymał również Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie.

- To bardzo ważna umowa, bo kolejne szpitale w naszym województwie będą mogły stabilnie pracować. Mam nadzieję, że ten najgorszy finansowo okres nasze placówki medyczne mają już za sobą - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Województwo podkarpackie sukcesywnie restrukturyzuje zadłużenie szpitali wojewódzkich dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwsze umowy kredytowe z końcem ubiegłego roku podpisały oba szpitale kliniczne w Rzeszowie.

Pilotażowy program realizowany wraz z BGK polega na zrestrukturyzowaniu zadłużenia w okresie 25 lat z 3 letnim okresem karencji potrzebnym na wdrożenie wrażliwych społecznie zmian wynikających z programów naprawczych szpitali, szczególnie uniknięcia zwolnień pracowników. Oprocentowanie łączne kapitału w wysokości 2,5 procent spowoduje obniżenie kosztów działalności wszystkich szpitali prowadzonych przez województwo o ponad 12,7 mln zł rocznie. Takie środki zostaną w systemie na leczenie pacjentów Podkarpacia. Efektem podjętych działań jest ulegająca systematycznej poprawie sytuacja finansowa szpitali.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama