Nowy numer 49/2020 Archiwum

Szpital poszerza ofertę

Na oddziale kardiologicznym tarnobrzeskiego szpitala przeprowadzono już ponad 20 zabiegów ablacji.

W ostatnią sobotę, tj. 4 sierpnia, pacjent cierpiący na arytmię serca przeszedł udany zabieg ablacji przeprowadzonej falą radiową. Był to pierwszy taki zabieg przeprowadzony na Oddziale Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Tarnobrzeska kardiologia ma już na swoim koncie także ponad 20 pozytywnie zakończonych krioablacji.

- Najnowszym naszym osiągnięciem jest wprowadzenie procedur ablacji, czyli zabiegowego leczenia zaburzeń rytmu serca - informował lek. med. Jacek Biernacki, ordynator Oddziału Kardiologii, na dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w tarnobrzeskim szpitalu.

Kilka lat temu dyrektor wraz z lekarzami Oddziału Kardiologii podjęli decyzję o poszerzeniu zakresu leczenia kardiologicznego o wprowadzenie elektroterapii, zajmującej się leczeniem zaburzeń rytmu serca oraz zabiegową diagnostyką rytmu serca.

- W pierwszym etapie wprowadzono implantacje kardiostymulatorów, zwanych powszechnie rozrusznikami. Następnym krokiem było wszczepianie kardiowerter-defibrylatorów. W konsekwencji tych działań powstała pracownia kontroli rozruszników - wyjaśniał kardiolog. - Są to metody małoinwazyjne, wykonywane dotychczas tylko w dużych ośrodkach klinicznych. W naszych procedurach stosujemy krioablację z wykorzystaniem niskiej temperatury dochodzącej do -50 stopni, albo za pomocą fal radiowych podgrzewamy tkankę mięśnia sercowego do 60 stopni, co powoduje powstanie małej blizny, która nie przewodzi impulsów elektrycznych.

Dyrektor szpitala Wiktor Stasiak poinformował zaś o kontynuowanej rozbudowie Centrum Onkologicznego.

Szpital poszerza ofertę   Trwa rozbudowa pawilonu D Marta Woynarowska /Foto Gość Obecnie trwa rozbudowa szpitalnych obiektów pod ośrodek radioterapii, prowadzona w ramach projektu „Poprawa dostępności do leczenia onkologicznego mieszkańców województwa podkarpackiego rozwój Centrum Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu”. Umowa na jego realizację została podpisana w sierpniu ubiegłego roku. Projekt, który ostatecznie opiewa na bez mała 47 mln zł, otrzymał 34 mln dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, kolejne 5,2 mln zł wsparcia przekazano z budżetu państwa. Wkład własny województwa opiewa na 8,5 mln zł.

Wiktor Stasia, dyrektor tarnobrzeskiego szpitala, podziękował za wsparcie udzielone przez urząd marszałkowski. - Bez tych pieniędzy nasz szpital nie byłby w stanie zabezpieczyć wkładu własnego - zaznaczył Wiktor Stasiak. - Projekt zakłada trzy zasadnicze zadania. Największym jest rozbudowa centrum onkologicznego i związana z tym budowa nowego pawilonu dla ośrodka radioterapii, gdzie znajdą się dwa akceleratory amerykańskiej firmy Varian Medical Systems, tomograf Siemensa, system planowania i całe zaplecze związane z jego funkcjonowaniem. Drugie, to nadbudowa nad pawilonem D w celu utworzenia dwóch sal operacyjnych, która będzie kosztować ponad 4 mln zł. I wreszcie trzecie zadanie, czyli dostarczenie aparatu RTG typu telekomando - wyliczył dyrektor szpitala.

Jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności z końcem września powinny zakończyć się prace przy budowie sal operacyjnych, zaś oddanie ośrodka radioterapii przewidziane jest na październik przyszłego roku.

- Uruchomienie radioterapii zdecydowanie poprawi dostępność do tej metody leczenia, Tarnobrzeg będzie bowiem trzecim ośrodkiem w województwie podkarpackim, obok Rzeszowa i Brzozowa, posiadającym zakład radioterapii. Wypełnimy tym samym białą plamę w północnej części regionu - zauważył Wiktor Stasiak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama