Nowy numer 43/2019 Archiwum

Wszyscy jesteśmy braćmi

Wakacyjny dzień skupienia dla niesłyszących odbył się w Rudniku nad Sanem.

W ośrodku oazowym zorganizowało go Duszpasterstwo Niesłyszących Diecezji Sandomierskiej, a hasłem przewodnim tego dnia były słowa św. Jana Pawła II - „Rodzina Bogiem silna!”.

Podczas Eucharystii, w kaplicy w Domu Dziecka, ks. Stanisław Gurba, diecezjalny duszpasterz niesłyszących, nawiązał do znajdującej się w niej płaskorzeźby.

- Maryja, pokazana razem ze św. Józefem i Jezusem, czyli Święta Rodzina, przytula ręką inne dzieci, które stoją obok Jezusa. Tak samo i dziś Maryja obejmuje każdą rodzinę niesłyszącą i przypomina nam, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami Chrystusa - zauważył kaznodzieja.

Druga część spotkania miała charakter integracyjny. Uczestniczyły w niej także siostry salezjankami z Portugalii władające portugalskim językiem migowym. Siostry Lea i Grace miały też okazję spróbować polskiej kuchni: kiełbasy i innych grillowanych przysmaków, przygotowanych przez głuchych.

Niesłyszący   Niesłyszący
Integracyjne spotkanie
Ks. Stanisław Gurba

Obecnie w diecezji sandomierskiej działa pięć ośrodków duszpasterskich (Sandomierz, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Ostrowiec Świętokrzyski i Janów Lubelski), w których gromadzą się osoby głuche i uczestniczą w niedzielnych mszach świętych sprawowanych w języku migowym.

Od kilku lat posługę na rzecz niesłyszących podejmują też Siostry Salezjanki Świętych Serc, które mieszkają w Rudniku nad Sanem. Charyzmatem włoskiego zgromadzenia założonego przez św. Filipa Smaldone, patrona niesłyszących, jest właśnie praca z osobami głuchymi.

Siostra Lea i siostra Grace z Portugalii, które w Polsce są od października 2017 r., nie tylko włączają się w różnego rodzaju akcje duszpasterskie, ale także uczestniczą w budowie Ogólnopolskiego Domu dla Głuchoniemych, Samotnych i Niepełnosprawnych im. ks. Czesława Wali w Rudniku nad Sanem. Obecnie gotowe są już fundamenty i stawiane mury nowego centrum dziennego pobytu dla osób starszych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest ks. inf. Czesław Wala, wieloletni duszpasterz niesłyszących i emerytowany proboszcz parafii Kałków, obecnie mieszkający w Rudniku nad Sanem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama