To temat rekolekcji, jakie w Sandomierzu przeżywa młodzież oazowa i rodziny z ruchu Domowego Kościoła.
Na rekolekcjach wakacyjnych w Sandomierzu przebywają młodzi z III-go stopnia Oazy Nowego Życia z Diecezji Sandomierskiej oraz członkowie Kościoła Domowego z Diecezji Radomskiej. Członkowie Ruchu Światło Życie wspólnie odkrywają tajemnicę Kościoła, jako naszej Matki i wspólnoty ludzi wierzących.
W czwartek 26 lipca bp Krzysztof Nitkiewicz odprawił dla oazowiczów Mszę św. w kościele pod wezwaniem św. Józefa, którą koncelebrowali księża moderatorzy prowadzący turnusy oazowe.
Bp Nitkiewicz przywołał w homilii słowa Adama Mickiewicza z listu do córki Maryni, w którym mówi on, że „Rzym jest dotąd największą rzeczą na ziemi”.
-Te słowa będące świadectwem głębokiej wiary poety jeszcze bardziej pasują do Kościoła. Nie ma czegoś równie wielkiego i wspaniałego jak Kościół. Sam Chrystus powołał go do istnienia, aby być razem z nami. Żeby nas karmić własnym Ciałem, prowadzić swoim Słowem, napełniać łaską oraz bronić przed złem i od niego uwalniać. Tej rzeczywistości Kościoła doświadczamy w każdej diecezji i parafii, podczas każdej Eucharystii i wspólnej modlitwy. Niech uczestnictwo w rekolekcjach oazowych pomoże wam jeszcze bardziej ukochać Kościół oraz zaangażować się mocniej w jego życie. Od tego zależy przecież również jakość życia każdego z nas oraz wielu innych osób - mówił bp Nitkiewicz.
Po Mszy św. ordynariusz sandomierski przybliżył oazowiczom Diecezję Sandomierską oraz odpowiadał na zadawane pytania.
- Obecnie w Sandomierzu odbywają się równolegle dwie oazy: jedna oaza III stopnia dla młodzieży oraz rekolekcje III stopnia ruchu Domowego Kościoła, które wspólnie przezywamy w temacie „Moje miejsce w Kościele”. Młodzi wraz z rodzinami starają się odkryć, jak wielkie zadania stają przed nimi, jako członkami Kościoła, oraz jak wielkie łaski okazuje Bóg tym, którzy żyją Kościołem. Rekolekcje mają także wiele odniesień do tajemnicy Kościoła powszechnego. Odwiedzając codziennie inne kościoły, duchowo łączymy się z rzymskimi bazylikami - wyjaśnił ks. Marek Kuliński, moderator oazowy.
- W naszej oazie uczestniczą 22 rodziny z kilku diecezji z Polski oraz trzy małżeństwa z Niemiec i jedna rodzina z Wielkiej Brytania. Z rodzicami przyjechało także 30 dzieci. Każdy dzień to realizowanie konkretnego tematu oazowego i odkrywanie Kościoła, jako naszej Matki. W każdym dniu małżonkowie mają czas na „dialog małżeński”, spotkania w grupach oraz kilka godzin, aby wspólnie spędzić z rodziną. Jest to dla nas wspaniały czas formacji i wypoczynku - przyznała Krystyna Piechurska.