Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wspomnienia z plenerów

- Wybrałem prace, które mi się podobały, zafrapowały tym czymś nienazwanym - wyjawia Stanisław Dziubak.

W galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury do połowy sierpnia można obejrzeć wystawę, prezentującą prace malarzy, grafików powstałe podczas Międzynarodowych Plenerów Artystycznych Bolestraszyce-Tarnobrzeg.

- Ekspozycja będzie udostępniona do wernisażu, podczas którego pokażemy dzieła powstałe podczas tegorocznego XXI pleneru. Do przygotowania wystawy skłoniła mnie refleksja, że oto w ubiegłym roku minęło już 20 lat od pierwszego pleneru, mającego wówczas odmienny charakter, gdyż był on głównie poświęcony wiklinie i rzeźbom powstałym z tego materiału. Uznałem, że to dobry czas na wspomnienia, dlatego w galerii zawisły prace powstałe w ostatnich kilkunastu latach. Są to obrazy, prezentujące cały przekrój technik malarskich, ale również grafiki, a nawet collage - opowiada Stanisław Dziubak, artysta plastyk i komisarz tarnobrzeskiej części plenerów.

Na wystawie nie ma prac wiklinowych, te niestety nie zachowały się, dlatego zaprezentowane zostało malarstwo. Pan Stanisław dokonał, jak podkreśla subiektywnego wyboru. Spośród obrazów, które artyści pozostawili w Tarnobrzeskim Domu Kultury, wybrał te, które najbardziej mu się podobały i budziły sentyment.

W sumie można obejrzeć ponad 30 prac artystów z Polski, w tym także z naszego regionu, oraz zagranicznych. Wśród nich jest wielu uznanych i cenionych twórców, wystawiających swe dzieła na prestiżowych ekspozycjach indywidualnych czy też zbiorowych. Można zatem zobaczyć plenerowe dokonania m.in.: Natalii Pastuszenko i Katarzyny Kornijczuk z Ukrainy, Aleksandry Zuby-Benn, Grażyny Michalak-Bazylewicz, Zdzisława Bazylewicza, Kazimierza Furgi, Elżbiety Pióreckiej, Narcyza Pióreckiego, Guiome Davida i Jana Ziarnowskiego z Francji, Jaroslawa Uhela ze Slowacji, nieżyjącego sandomierskiego artysty Ryszarda Gancarza oraz Mikołaja Maleszy. Tarnobrzeskie środowisko artystyczne reprezentują Aleksandra Opalińska i Marta Lipowska.

Wspomnienia z plenerów   Praca Mikołaja Maleszy Marta Woynarowska /Foto Gość - Z twórczością Mikołaja Maleszy spotkałem się przy okazji spektakli Teatru Wierszalin z Supraśla, dla którego zaprojektował kilkadziesiąt scenografii. Poznałem kilka z nich. Tak mnie zachwyciły, że zapragnąłem zaprosić Mikołaja Maleszę na nasz plener. Okazało się, ku mojej wielkiej radości, że zaproszenie chętnie przyjął i oto mamy okazję zobaczyć jego fantastyczne obrazy - mówi z dumą Stanisław Dziubak.

Tegoroczny XXI plener rozpocznie się niebawem, bo już 5 sierpnia. Tradycyjnie artyści na początek zawitają do Bolestraszyc, a od 12 do 18 sierpnia będą bawić w Tarnobrzegu. Wernisaż wystawy poplenerowej zaplanowany został na 17 sierpnia. Już dzisiaj zapraszamy!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL