Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pomoc dla rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła pieniądze dla rolników. Są premie dla młodych rolników i tych, którzy modernizują gospodarstwo.

Ponad 800 wniosków złożyli rolnicy z województwa świętokrzyskiego ubiegający się o pieniądze na modernizację małych gospodarstw. Ponad 40 proc. z tej liczby pochodzi z regionu sandomierskiego. Wsparcie jest finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. - Wsparcie ma charakter bezzwrotnej premii w wysokości 60 tys. zł wypłacanej w dwu etapach. 80 proc. tych pieniędzy musi być wykorzystana na zakup środków trwałych, np. maszyn czy drzewek owocowych. Pozostała część kwoty może być przeznaczona na inne rzeczy potrzebne w gospodarstwie - powiedział Waldemar Maruszczak, kierownik biura powiatowego ARiMR w Sandomierzu. - Kwota może wydawać się nieduża, jednak dla wielu gospodarstw to duża szansa na zakup maszyn rolniczych czy też zmodernizowanie upraw. Cieszy także duże zainteresowanie rolników z naszego regionu takimi formami wsparcia. Coraz więcej rolników korzysta z takiej formy wsparcia. Wiedzą doskonale, jak wypełniać wnioski i że mogą liczyć na pomoc ze strony pracowników naszej agencji.

Pieniądze na modernizację mogą otrzymać właściciele tych gospodarstw, których dochód nie przekracza 10 tys. euro rocznie. - Dla nas to duże wsparcie. Przejęliśmy gospodarstwo po rodzicach, sprzęt jest już dość wysłużony, więc konieczna jest jego wymiana. Krok po kroku realizujemy nasze inwestycje. Szkoda tylko, że sytuacja w rolnictwie nie sprzyja producentom. Wystarczy popatrzeć na tegoroczne ceny, są zastraszająco niskie. Wielu młodych nie chce wiązać swojej przyszłości z pracą na roli ze względu na dużą niestabilność finansową - podkreślał pan Krzysztof z Dwikóz.

Liczba wniosków może jeszcze wzrosnąć, bo wielu rolników wysyła je pocztą.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca także młodych rolników do skorzystania z programu, w którym mogą otrzymać premię na rozpoczęcie działalności rolniczej. - O przyznanie pomocy może się starać osoba, która nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej i gospodaruje na co najmniej 1 hektarze ziemi. Konieczne jest także przygotowanie odpowiedniego biznesplanu dotyczącego rozwoju gospodarstwa. Rolnicy w tym programie mogą otrzymać nawet do 100 tys. zł. i całość pieniędzy musi być przeznaczona na prowadzoną działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych produkowanych w tym gospodarstwie - wyjaśnił Waldemar Maruszczak. Każdy wniosek jest oceniany i przyznawane mu są odpowiednie punkty kwalifikacyjne. Pomoc jest przyznawana, jeśli wnioskodawca uzyska co najmniej 8 punktów.

Jak podkreśla kierownik sandomierskiego biura ARiMR te formy pomocy są bardzo potrzebne młodym, którzy decydują się na prowadzenie własnego gospodarstwa. To taka wyprawka na dobry rolniczy start.

Więcej informacji można uzyskać w biurze ARiMR w Sandomierzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL