Nowy numer 11/2024 Archiwum

Idźcie na małżeńską randkę

Taką propozycję Rafał Szczypta podsuwa małżonkom z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Męża i Żony.

Przed kilku laty dzień 13 lipca z inicjatywy Rycerzy Kolumba z Rady 15239 im. bł. męczennika ks. Jerzego Popiełuszki w Tarnobrzegu obchodzony jest jako Dzień Męża i Żony.

- Zachęcamy gorąco, aby dzisiaj małżonkowie poświęcili sobie więcej czasu, znaleźli chwilę na pobycie tylko we dwójkę. Wybrali się na romantyczny spacer, uroczystą kolację przy świecach, do kina. Spędzili go w inny, wyjątkowy sposób - mówi Rafał Szczypta, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba. - Ważne też, by nie pominęli sfery duchowej - wspólna modlitwa, dziękczynienie i zawierzenie Panu Bogu jest najlepszym i najpewniejszym spoiwem związku małżeńskiego. W ten Dzień Męża i Żony chcemy zwrócić uwagę na wartość i znaczenie sakramentu małżeństwa, którym dwoje ludzi obdarza się przed obliczem Boga na całe życie.

Rafał Szczypta podkreśla, że wybór daty na obchody nie był przypadkowy. W 1858 r. właśnie 13 lipca pobrali się późniejsi święci Zelia i Ludwik Martinowie. Doczekali się dziewięciorga dzieci, ale dorosłość osiągnęła tylko piątka z nich, same córki. Wszystkie wybrały życie zakonne, a jedna z nich, Teresa z Lisieux, podobnie jak rodzice została wyniesiona na ołtarze.

Pomysł ustanowienia dnia poświęconego małżonkom wyszedł do żony jednego z rycerzy Kolumba, która uznała, że w natłoku wielu różnych, czasami wręcz komicznych czy kontrowersyjnych dni, nie ma Dnia Męża i Żony. Pomysł spodobał się braciom z tarnobrzeskiej Rady 15239, którzy początkowo zaproponowali obchody w swojej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Szybko jednak inicjatywa zaczęła zataczać szersze kręgi.

- Nasz pomysł poprał i rozpropagował w diecezji sandomierskiej ks. Tomasz Cuber, diecezjalny duszpasterz rodzin. W ubiegłym roku zaś wystosowaliśmy list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym informowaliśmy o naszej inicjatywie. W odpowiedzi z Kancelarii Prezydenta otrzymaliśmy zapewnienie, że idea bardzo spodobała się głowie państwa i uznaje ją za jak najbardziej godną propagowania. Pan prezydent sam zamierzał ten dzień uczcić z pierwszą damą - mówi Rafał Szczypta.

Rycerz Kolumba podkreśla ponadto, że pielęgnowanie wzajemnej miłości, poszanowanie sakramentu małżeństwa pobłogosławionego przez Boga jest najskuteczniejszym lekarstwem na trwałość związku. - Badania socjologów jasno dowodzą, że najwięcej rozwodów dotyczy małżeństw niesakramentalnych, związków, w których brak miejsca na modlitwę, wspólne uczestnictwo we Mszach św., gdzie zwyczajnie ruguje się z życia małżeńskiego i rodzinnego Pana Boga - podkreśla Rafał Szczypta. - Dlatego zachęcamy dzisiaj do wspólnego spędzenia czasu, ale także do modlitwy o wstawiennictwo świętych Zelii i Ludwika Martinów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy