Nowy numer 41/2019 Archiwum

Ruszył remont katedry

Rozpoczęły się prace konserwatorskie w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Odnowione zostaną sklepienia oraz nawa główna i dwie nawy boczne zabytkowej świątyni.

Obecnie trwają prace przygotowawcze i zabezpieczające polegające na ustawieniu rusztowań oraz zabezpieczeniu zabytkowego wystroju katedry. Rozpoczęcie kolejnego etapu renowacji wczesnogotyckiej świątyni, która jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce i w województwie świętokrzyskim nastąpiło dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanemu dla projektu, z którym wystąpiła parafia katedralna.

Projekt „Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu” otrzymał wsparcie w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Wkład własny parafii katedralnej w całość projektu pochodzi z prywatnych ofiar księży Diecezji Sandomierskiej.

Prace konserwatorskie poprowadzi konsorcjum Roland Róg ART SERVICE Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki z Krakowa.

- Zgodnie z harmonogramem, który ustaliliśmy, prace konserwatorskie w katedrze potrwają do końca 2019 r. i będą podzielone na cztery etapy. W pierwszym zostaną przeprowadzone prace w części nawy głównej, do czwartego przęsła włącznie. W drugim etapie prace będą wykonywane w części chórowej i w przedsionku, zaś w ostatnich dwu etapach renowacji zostaną poddane nawy boczne świątyni - poinformował Roland Róg, kierownik prac konserwatorskich.

Ruszył remont katedry   Remont sandomierskiej katedry ks. Tomasz Lis /Foto Gość Jak dodał konserwacja obejmie prace przy warstwach malarskich autorstwa Bukowskiego na sklepieniu oraz będą prowadzone prace badawcze, których celem będzie określenie czy występują cenne nawarstwienia z okresów wcześniejszych. Będą prowadzone także prace kamiennych żebrach, łukach i filarach. - Stan zachowania zabytku wskazuje, że nie będą to prace łatwe. Szczególnie część badawcza może nas zaskoczyć, gdyż nie wiemy, z jakimi trudnościami możemy się spotkać. Jednak nie przewidujemy dużych trudności. Wszystko powinno odbyć się sprawnie i w według harmonogramu - dodał Roland Róg.

W zawiązku z prowadzonymi pracami będą utrudnienia dla odwiedzających bazylikę katedralną. Prosimy o zachowanie ostrożności i podporządkowanie się do wskazań służby porządkowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL