- W tym roku jubileuszowym dziękujemy Bogu i prosimy o Jego światło w dostrzeżeniu i podjęciu nowych wyzwań apostolskich - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Przed 200 laty wioski leżące pośród Puszczy Sandomierskiej połączyły parafialne więzi. Na patronów obrano św. Teklę i św. Jan Gwalberta, mnicha, który zasłynął z opieki nad lasami. - Powstawanie parafii to pewien proces, który nie był łatwy, ze względu na czas zaborów. Jednak dzięki dużej determinacji ówczesnego proboszcza grębowskiego ks. Jana Przemykalskiego administracyjnie parafia Stany powstała w 1818 r. Obchody jubileuszowe wpisują się w świętowanie 200-lecia diecezji sandomierskiej, dlatego jako część wspólnoty lokalnego Kościoła dziękujemy Bogu za ten wielki czas łaski. Historia tej parafii, jak i całej tutejszej społeczności nie była łatwa. Szczególnie tragiczny był czas II wojny światowej, gdy parafia zniknęła z mapy administracyjnej Kościoła, a okoliczne wioski zostały wysiedlone i spalone przez Niemców. Jednak mieszkańcy wykazali dużą determinację i przywiązanie do ziemi ojców, na której na nowo tworzą historię. W ich codzienne życie wpisane są pokorna praca oraz szczera religijność - podkreślił ks. Zbigniew Mistak, proboszcz parafii.
Główne uroczystości jubileuszu parafii zbiegły się z parafialnym odpustem ku czci św. Jan Gwalberta, który patronuje także leśnikom i zawodom związanym z pielęgnowaniem i troską o przyrodę. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od poświęcenia odnowionej polichromii i odrestaurowanych ołtarzy w drewnianej świątyni, którą mieszkańcy wybudowali po II wojnie światowej. Renowacja wnętrza kościoła była jednym z dzieł, które parafia podjęła w związku z jubileuszem.
Następnie w nowej parafialnej świątyni sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali kapłani pochodzący z tej parafii oraz miejscowy proboszcz. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, leśnicy, którzy przybyli uczcić swojego patrona, siostry zakonne, poczty sztandarowe instytucji i organizacji społecznych, grupa dzieci polonijnych z Ukrainy wypoczywająca w pobliskim ośrodku Caritas oraz liczni parafianie.
Bp Nitkiewicz mówił w homilii o celach przyświecających obchodom jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej oraz parafii Stany. Podkreślił, że przez poznawanie prawdziwej historii Kościoła łatwiej można dostrzec zbawcze interwencje, jakimi Bóg wspiera wspólnotę wierzących. - Od początku dziejów ludzkości szatan prowadzi kampanię dezinformacyjną. Jej zadaniem jest oddalenie człowieka od Boga. Pokazuje więc wszystko w czarnych barwach, nagłaśnia zło, zasiewa w sercach nieufność. Temu również służy fałszowanie historii Kościoła. Ileż krzywdzących opinii i tworzonych celowo fake newsów krąży w internecie, w przestrzeni medialnej i w codziennej międzyludzkiej komunikacji. Z racji na położenie domu biskupiego słyszę nieraz jak bardzo zafałszowany jest przekaz dotyczący chociażby zabytkowych obiektów kościelnych w Sandomierzu. Nieraz sięga wręcz granic absurdu, kiedy oprowadzający opowiadają turystom, że Kościół zagrabił je lub dostał w prezencie od władz. Dlatego trzeba zgłębiać i popularyzować dzieje diecezji i poszczególnych parafii. Trzeba o nich mówić i pisać, przekazywać tę wiedzę młodym. Nasze dzieje mówią o Bożej miłości, której źródło nigdy się nie wyczerpie. Z kolei marksizm, faszyzm oraz inne ideologie negujące Boga są ze swojej natury wrogie również człowiekowi. Wiemy, do czego prowadzą. Przyjęcie chrztu przez Polskę, a następnie rozwój struktur duszpasterskich, edukacyjnych i charytatywnych stworzyły natomiast cywilizację, w której żyjemy. Cywilizację, która pomimo różnych braków jest przyjazna człowiekowi. A może być jeszcze wspanialsza, jeśli będziemy kierowali się bardziej słowem Chrystusa. W tym roku jubileuszowym dziękujemy za to wszystko Bogu i prosimy o Jego światło w dostrzeżeniu i podjęciu nowych wyzwań apostolskich - powiedział biskup.
Liturgię uświetnili chór katedralny z Sandomierza i grupa sygnalistów.
Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna i odśpiewano dziękczynne „Te Deum”, dziękując Bogu za 200 lat istnienia parafii.
Przez całe popołudnie przy parafii trwał piknik, podczas którego zaprezentowano programy artystyczne o historii parafii oraz związane z lokalną kulturą folklorystyczną. W związku z obchodami jubileuszu 200-lecia wydano także monografię parafii Stany.